యువ కిశోరం

Jagan

—-

Ranga Raju

—-

జగన్ అన్న పార్టీ రాబోతున్న శుభ తరుణం లో ..

రెక్కలు తొడిగి రెప రెప లాడి సై అంటున్నది
మొగ్గలు విచ్చి, మనసులు కలిపి రమ్మంటున్నది
దిక్కులు కలిసి దివి ని భువి కి తెస్తున్నవి
రాజశేఖరుని రాజ్యం సాక్షాత్కరించబోతున్నది

పీడిత, అణగారిన ప్రజల ఆశాకిరణం మన యువ కిశోరం
అలుపెరగని అనన్య సహానం, సాహసం అతని లక్షణం
స్వాభిమానం ఇంటి పేరు, ఆత్మాభిమానం విలక్షణం
కులమతాలకతీతం అతని ఆదరాభిమానం

రండి కదలండి, కదం తొక్కండి ఒక్కటై ముందుకు సాగండి
స్వార్థపు రాజకీయాలను త్యజించండి, తిరస్కరించండి
సమ సమాజ స్థాపనే లక్షంగా ఉద్యమించండి
రాజన్న కలలు సాకారానికి సహకరించండి

పిరికివాళ్ళమని మురికి శత్రువులు తలిస్తే
పిడికిలి బిగించి తెలుగు వాడి సత్తా చాటండి
కలలో కూడా ధైర్యం చెయ్యని అధైర్యం
రాజన్న పాలనే మనకు ఆదర్శం, దాన్ని పాటిద్దాం ఆసాంతం..

35 Comments

Filed under Uncategorized

35 responses to “యువ కిశోరం

  • Ex. Congress Fan

   Adirindi:
   చిరుదే కంగారు అనుకుంటే అతడిని మించిన కంగాళీ మాస్టర్లు ఇవాళ ఢిల్లీనేలే కాంగ్రెసు శాల్తీలు! ఎవరిని సలహా అడగకూడదో వారిని అడిగి, ఎవరి మాట వినకూడదో వారిది విని, ఎప్పుడు ఏ పని చెయ్యకూడదో దానినే చేసి, కోతిపుండును బ్రహ్మరాక్షసి చెయ్యటంలో వారివి అందెవేసిన చేతులు. ఒళ్లో వాలడానికి ఎవ్వర్ రడీగా ఉన్న చిరంజీవిని వలవేసి, ఎరలు విసిరి, పట్టుకోవటానికి పెద్దమ్మోరి పనుపున రక్షామంత్రి ఆంటోనీ సిరికిం చెప్పని రీతిలో చిరంజీవి ఇల్లు వెతుక్కుంటూ వెళ్లాడు. అమ్మగారంపిన నిశ్చితార్థం ఆహ్వానాన్ని చిరు చెవిన వేశాడు.

 1. mekonking

  dasabdhala tarapadi congress party ki votes vestunna vaallaki , sudden ga oka vere party vyakthi ni techhi itanu mee leader ante ela vuntunidi.
  Chiru vishyam lo ide jarugutundi anukuntunna…

 2. Nag, Prasad meet Kiran to clarify links with Jagan

  http://www.deccanchronicle.com/hyderabad/nag-prasad-meet-kiran-clarify-links-jagan-113

  We’re all on cloud9 just by looking Jagan and his Yatras, while Kiran tightening the screws. Beware!

 3. underhill

  SWAMY DROHAM

 4. Gurava Reddy

  ఒక పాడి గేదని (జగన్) ఇంట్లోంచి తరిమి ఒక వట్టి గేదని (చిరంజీవి) పక్కింట్లోంచి తెచ్చి గుంజకి కట్టేయడంలోనే కాంగ్రెస్ యొక్క సోనియమ్మయొక్క ప్రతిభ ఏందో తెలుస్తుంది. కుక్కతోక పట్టుకుని గోదారి ఈదటం అంటే ఇదేనేమో. కిరణ్ కుమార్ రెడ్డి గాంధీభవన్ మీటింగ్ లో చెప్పినట్టు సోనియా గాంధీని “బలవంతం” చెయ్యడానికి చిరంజీవి “సమర్పించు” కుంటున్నాదేమో? మరో పక్క చంద్ర బాబు, టిడిపి, రామోజీ, రాధాకృష్ణ మరియి ఎల్లో బ్రిగేడ్ చేసే నీతిమాలిన రాజకీయాలు. సిగ్గులేని రాజకీయాలు ఇంకెంత నీచానికి దిగజారుతాయోనని ఆందోళన చెందాల్సిన అవసరం ఉంది. ఆంధ్రప్రదేశ్ కూడా బీహార్ లా కాంగ్రెస్ పార్టీకి సింగల్ డిజిట్ సీట్స్ ఇస్తుంది. అప్పుడు కాని తిక్క కుదరదు కాంగ్రెస్ కి. రెండు సార్లు వరసగా బిజెపి చేతిలో సొంతంగా వొడిపోయినా సిగ్గు ఎగ్గు లేని డిఎస్స్ ని పిసిసి అద్యక్షుడిగా ఉంచారంటేనే ఆ పార్టీ లెవెల్ ఏమిటో తెలుస్తుంది. సిగ్గులేని కాంగ్రెస్. వీరంతా కలిసి రంగం సిద్ధం చేస్తున్నారు చెత్త అంత తమ దగ్గరికి చేర్చుకుని జగన్ కి పట్టాభిషేకం చెయ్యడానికి. ఉరకలెత్తే నదికి ఎదురీదడం ఎంత తప్పో వీరికి త్వరలో తెలుస్తుంది.
  ఎంఎల్ఎ లని అనర్హులని చేస్తే ఇదొక ద్రుష్ట సంస్కృతికి తెరతీసినట్టవుతుంది! కాంగ్రెస్ పార్టీ, ఇటాలియన్ సోనియా గాంధీ, సీల్డ్ కవర్ ముఖ్యమంత్రి, తమిళ తంబులు చిదంబరం మరియు నరసింహన్, ఈ కాంగ్రెస్ తాబెదార్లు అందరు కలిసి ఒక్క మగాడు జగన్ ని ఎదిరించడం కోసం రాజ్యాన్గానికే పెడు బాషణలు కల్పిస్తే, ఈ చంద్ర బాబు ఎల్లో మీడియా దాన్ని సమర్ధిస్తే ఈ రాష్ట్రం, ఈ ప్రజాస్వామ్యం అపహాస్యం పాలయ్యి సంక నాకి పోతుంది. చెట్టు మొదల్నే నరికేస్తే దేశానికే రక్షణ లేకుండా పోద్ది. తస్మాత్ జాగ్రత్త!!

  I see nothing but treachery in Sonia Gandhi’s strategy. She wants complete control over the state leadership. She cannot accept any individual and progressive thinking leaders like Jagan, who would hold Telugu Aatmagauravam besides his own at a higher level. Spineless Chiranjeevi suits her style as he is also going to walk the same line as VH, Kaka, and others. But, I do not see anything bad for us in this as more and more masses would be consolidating behind us now. Decks are getting clear for us to have a clearer path – the path to destiny. I believe we have a good basic strength across the state to come back to power on our own. As Jagan start taling more and more, more independent thinking people would back us to resist the attempts of Sonia Gandhi to degrade our Telugu Aatmagauravam by having these spineless leaders do her proxy fight with YS Jagan. People do not appreciate her murky deals.

 5. Gurava Reddy

  So, movie recommendations from now on on this blog eh? Telangana friends asked me to watch the movie them tonight. They booked the whole movie. Heard it’s an average moive.

 6. RK

  Friends ..

  Slightly off-topic.

  Please watch JBT this weekend, if you get a chance.

  Thanks. It is not relevant to this blog but still it is my suggestion. DOnt think otherwise. Thanks.

  • underhill

   I do not see any gain if Jagan or if that matter anybody say Jai Telangana now, whole credit goes as TRS is the sole party built on this agenda.

   Instead if we aggressively stand on united, there is lot more gain in seemandhra region, Hyd, RangaReddy, Medak, Mahaboobnagar, Nalgonda, Khammam (60+)

   I do not see any logic in Konda, Gattu,..comments that Jagan will come with a support stand on T, by putting 200+ constituencies at stake.

   • Gurava Reddy

    Your argument makes sense to me. People who have been arguing with me for the need to have our new party dominate both regions, Telangana and Seemandhra, do not seem to understand the changed dynamics after Dec 9th statement of Chettha Chiddu Bhai. Those days of sweeping across the state are gone. Every party needs to consolidate their positions wherever they can. Same with us. We need to show our strength where we can. అనువుకాని చోట అధికులమనరాదు! Simple as that. Bird in hand is better than two in the bush. Once up on a time, we used to have a single party rule at the Centre. What’s the situation now? Coalition governments from 1989 and the end is no where to be seen. Same thing is true here. There won’t be any party that dominates both the regions. The psychological divide is too great to overcome right now. May be never. In my honest opinion, it’s better for Jagan to take United Andhra Pradesh stand. He will have better chances than anyone else Seemandhra as a result. He may not win back Telangana, but has better chances in about 35-45 seats in and around Hyderabad. And, most importantly he would have stuck to his and his father’s original stand.

    • underhill

     /*The psychological divide is too great to overcome right now. May be never.*/

     Chiddu at maximum may hold the breath of T until next elections only, but he has no qualities or determination to hold the flock with him for long. People always look for change and then we can give a tough fight in whole Telangana.

     For now we do not need to be hurry to win whole Telangana and change our stands and fail at both regions. See how people rejected cong, tdp for their double standards in by elections. Jagan should be either pro T or pro United, should not hide behind words magic.

     I believe Jagan has that guts and dareness to clearly deliver his stand. Otherwise he would have stepped back on his words after Mahabubabad incident.

     • Gurava Reddy

      You mean KCR? I meant Chdamabaram.

     • rakesh

      you are right underhill

      Jagan should stand united AP always,
      he can sweep coastal ,sema and t – region 40%
      many integrationalists are in t- region too, but they not coming out due to trs agresssive hatred compaign
      am sure, long run, trs looses steam by congress procastination
      then the comman people will air their views freely

   • Konda Surekha doesn’t have option. She is in Warangal.. I do not see anything wrong in her approch..unless jagan make her MLA from SA region.

    Eventhough I agree with oyur arguement, if we go agressive..we’re stepping on KCR toka….which means we’re providing fuel to T sentiment. Let it cool by itself by not taking any stand and throw the ball in Delhi court.

    RP REDDY

 7. Hurt fan

  Looks like we are going to see by elections in more places. About 12 MLAs who are supporting Jagan are going to be disqualified ani TV9 lo news vachindi. I am not sure how reliable that is but based on what PCC disciplinary committee head (Kantheti) and DS have been saying, it looks like they might do that.

  The best thing would be for the MLAs to resign by themselves before they get disqualified. That way, they will have more voice during by elections.

  I am happy with this news because now our party will enter the assembly by becoming a bigger party than TRS, PRP, MIM, CPI, CPM, BJP, Lok Satta. I am sure we will almost sweep the byelections.

  Also, I am happier because now people will look at the number of seats rather than majority. Only Pulivendula and Kadapa aithe people will see only the majority and previous majority of Jagan was very high, Vijayamma was unanimous, YS had the then state record so I was a little worried. Especially because YS Viveka is all set to split our votes. Now, if we sweep all seats then it will create tremous in all parties just like what TRS did in the recent byelections.

  Even TRS won only 11 seats, that too seats resigned by their MLAs, but when the results came, only those seats were in the news and they won 100% of those. Same thing will happen to us.

  • Chandra Babu

   Congress game plan is to disqualify some of them that’s the reason they are having merger with PRP. Even they disqualify MLA, Disqualified MLA’s spouses or kids are going to contest from same constituency. This may lead to congress disaster too ? if they lose deposits…. we should wait and watch.. I think we are getting close for final war…

  • Gopalakrishna

   Congress is in ruling. Sentiment in SA can not be compared with T. It will be difficult to retain those seats. But whoever gets max seats in bielectons will sweep in coming general elections. Local body elections will also give some indication of peoples mood.

 8. satish

  just seen this funny pic on a forum
  [img]http://i53.tinypic.com/i1bhxh.jpg[/img]

  • Srin

   Guys,
   We have many enemies
   TDP
   TDP Media
   Congress
   TRS
   When i met some friends of Vysya community they are very angry on Jagan and Sakshi because Rosiah VS Jagan .My friend’s father commented that sakshi is behaving like YSR brought freedom to our country.
   Now Because of undavalli ,brahmin community
   Because of Chiru kapu community
   Why dont jagan anna ateleast made Media Commity with different communities before forming the party we always see Ambati,Gattu.
   It gives wrong message to people that our party is
   a small party.
   First thing is to form a Media Commity
   Bring back Vysya and Kapu and Brahmin communities
   Bring Strong BC community leaders.
   Now days AP polictis become community polictics.Who will give importance to lower communities and fight for their cause will emerge as a Hero.

   YSR also did fighting for farmers cause and emerged as a HERO.
   Jagan should fight for BCs and SCs and STs Cause and emerge as a Hero, da—-ma sonia ki dimma diragali

   Chiru+Congress
   People got bad impression on congress politics
   People see chiru as a failed leader
   Jogi+Jogi=Budidha
   People say because of Chiru Kapu community will come back to congress
   CBN is in TDP, so Rayapati,Kavuri,Lagadapati,Purandeshawari are kamma leaders but they are not in TDP .
   Same way Big Kapu leaders
   Definetly they have to sail with Jagan to get benefit so as part of kapu community will sail with Jagan.
   East,West,Krishna,Guntur-Around 5 to 10 seats benifit to congress.
   Firtst of all,PRP small leaders did not care chiru then how experinced congress leaders care him….and give respect.

 9. sreenath

  march 7th kotta party prakatana 🙂

 10. Rajasekhara

  Hi RK & Mana jagan Team ,

  Its our time . our party coming soon .
  we need to see what is good policy to hear or send our views to top leaders in YSR Party .
  Let ask all People to send their comments .
  work with different section of people making commeties and then support YSR Party .
  We can ask some one to look into our blog. ready to hear every one concern and devlop if is really feasibale with the help of bloggers .

 11. CS

  Ranga Raju garu chala bagundi kavitha

 12. Adnan

  Chavan supporters Jhalak to Sonia !!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s