Jagan interview to NDTV

Jagan Mohan Reddy- Insider to outsider

59 Comments

Filed under Best Videos

59 responses to “Jagan interview to NDTV

 1. Ysr amaraha . .nd up cuming next cm is jagan

 2. ఈ మధ్య రాజకీయ నాయకులపై పుస్తకాలు చాలానే వస్తున్నాయి. చంద్రబాబు జమానాలో మొదలై ఆ తరువాత మరింత ఊపందుకుంది. అయితే అవన్నీ పుస్తకాల విడుదలలో హడావుడి తప్ప ఆ పుస్తకంలో చదవడానికి పెద్దగా సరుకు ఉండదు. . అవసరార్ధం రాసిన పుస్తకాలే ఎక్కువ. అధికారంలో ఉన్నవారిపై వారి సహచరులు రాసే పుస్తకాల్లో అతిశయోక్తులే ఎక్కువగా ఉంటాయి. ఆ పుస్తకం రాయడానికి వారి అవసరమే తప్ప పాఠకులకు చదవడానికి పెద్దగా ఆసక్తి కలిగించే అంశాలు తక్కువే. ముఖ్యమంత్రి చేసే అభివృద్ధి కార్యక్రమాలపై ఆంధ్రప్రదేశ్ మ్యాగజైన్‌లో వివరించినట్టుగానే ఉంటాయి ఆయా నాయకుల అభిమానులు రాసే పుస్తకాలు.
  కానీ వీటికి భిన్నంగా ఒక రకంగా సమకాలీన రాజకీయ నాయకులపై వచ్చిన పుస్తకాలన్నింటిలో కన్నా బాగుంది అనిపించేట్టుగా ఆకెళ్ల రాఘవేంద్ర దటీజ్ వైఎస్‌ఆర్ పేరుతో దివంగత వైఎస్ రాజశేఖర్‌రెడ్డి గురించి రాశారు. రచయితకు వ్యక్తిత్వ వికాసంపై పలు పుస్తకాలు రాసిన అనుభవం ఉంది. వైఎస్‌రాజశేఖర్‌రెడ్డి జీవితంపై జీవిత చరిత్రలా కాకుండా వైఎస్‌ఆర్‌లోని నాయకత్వ లక్షణాలను వివరిస్తూ వ్యక్తిత్వ వికాసం కోణంలో ఈ పుస్తకం రాసినట్టు రచయిత పేర్కొన్నారు. నాయకుడంటే ఇలా ఉండాలి అంటూ వైఎస్‌ఆర్ లక్షణాలు ప్రస్తావిస్తూ పరోక్షంగా ఇలా ఉండవద్దు అంటూ బాబు పేరు ప్రస్తావించకపోయినా మనకు అనేక సందర్భాల్లో బాబు గుర్తుకు వస్తుంటారు. కానీ ఒక చోట రచయిత చాలా సీరియస్‌గా వైఎస్‌ఆర్ గుణగణాలు ప్రస్తావించినప్పుడు ఆయన ఎంత సీరియస్‌గా చెప్పినప్పటికీ నవ్వు తెప్పిస్తుంది. అదే సందర్భంలో బాబు చెప్పిన మాటలు గుర్తుకు వస్తాయి. 1973లో ఎంబిబిఎస్ పూర్తికాగానే వైఎస్‌ఆర్ పులివెందులలోని ఆస్పత్రిలో డాక్టర్‌గా చేరారు. ఆ ఏడాది అంతా వైఎస్ పులివెందుల నుంచి జమ్మలమడుగుకి రోజూ ప్రైవేటు బస్సులో వెళ్లి వచ్చేవారు. బస్సులో కిటీకి పక్కన కూర్చోని భవిష్యత్తులో ఏం చేయాలి, గొప్పలీడర్‌గా ఎలా ఎదగాలి అని ఆలోచించే వారు. ఆ ప్రయాణంలో భాగంగా అక్కడ ఉండే కొండల్ని, గుట్టల్ని, బీడువారిని భూములను చూస్తూ … ముద్దనూరు కొండలను తిలకిస్తూ తనకు మంచి రోజులు వస్తే ఎందుకూ పనికి రాని ఈ కొండలను ప్రయోజన కరంగా మార్చాలని వైఎస్ అనుకుంటూ ఉండేవాడు, సన్నిహితులతో అంటుండే వాడు. ఆ ఆలోచనలకు కార్యరూపమే నేటి బ్రాహ్మణి ఉక్కు కర్మాగారం( పేజీ67) ఇంకా రాజకీయాల్లోకి అడుగు పెట్టక ముందే డాక్టర్‌గా ఉద్యోగం చేస్తూ ఇలాంటి ఆలోచన చేశారని రచయిత చెప్పడం కొంత ఎబ్బెట్టుగా అనిపిస్తుంది. 1999 ఎన్నికల సమయంలో చంద్రబాబు దీపం పథకం కింద గ్యాస్ పంపిణీ చేస్తూ మా అమ్మ కట్టెల పొయ్యి మీద వండుతూ ఆ పొగతో ఇబ్బంది పడ్డప్పుడు నేనీ పథకం గురించి ఆలోచించాను అని చెప్పుకోవడం ఈ సందర్భంగా గుర్తుకు వస్తుంది.
  ఈ పుస్తకంలో రాజశేఖరరెడ్డి, ఆయన కుటుంబం గురించి జర్నలిస్టులకు కాంగ్రెస్ నాయకులకు సైతం తెలియని ఎన్నో విషయాలు రాశారు. టిడిపి చేసే ప్రచారం వల్ల రాజారెడ్డి అంటే కళ్లముందు కరుడు గట్టిన ఒక ఫ్యాక్షనిస్టుగానే కనిపిస్తారు. కానీ ఆయన సైన్యంలో పని చేశారు. 1930-40ల్లో బ్రిటీష్ ఇండియన్ ఆర్మీలో సైనికుడిగా చేరాడు. రెండో ప్రపంచ యుద్ధంలో కూడా పని చేశారు. తరువాత పులివెందుల వచ్చి కొంత పొలం కొని స్థిరపడ్డారు. వైఎస్‌ఆర్ పూర్వీకులు హిందువులే. అప్పటి ఆర్థిక పరిస్థితుల వల్ల చాలా మంది హిందువుల కుటుంబాలు క్రైస్తవం స్వీకరించాయి. అలానే వైఎస్‌ఆర్ పూర్వీకులు క్రైస్తవం స్వీకరిస్తే, గ్రామ బహిష్కరణ చేశారు. సహజంగా ఇలాంటి అంశాలు ఆసక్తికలిగిస్తాయి. వైఎస్ తండ్రికి కడప జిల్లాకు చెందిన కమ్యూనిస్టు నాయకులతో సన్నిహిత సంబంధాలు ఉన్నాయనే ఆసక్తికరమైన విషయాలెన్నో ఈ పుస్తకంలో ఉన్నాయి. మాక్సిం గోర్కీ రాసిన అమ్మ పుస్తకాన్ని తన కుమారుడు రాజశేఖర్‌రెడ్డికి తండ్రి కొనిచ్చిన తొలి పుస్తకమట!
  రాజశేఖర్‌రెడ్డిలో హస్యప్రియత్వాన్ని తెలిపే విషయాలు కూడా కొన్ని ప్రస్తావించారు. చిరంజీవిపై అసెంబ్లీ ఎన్నికల్లో విజయం సాధించిన మహిళా ఎమ్మెల్యే రాజశేఖర్‌రెడ్డిని కలిసినప్పుడు చర్చల్లో ఏ సినిమాలో చూశావమ్మా అని అడిగితే మగధీర అని ఆమె చెప్పినప్పుడు ఆయన నవ్వుతూ ఆడధీరవు అయ్యావు కదమ్మా అని జోకేయడం బాగుంది.
  వైఎస్‌ఆర్ ఇంటిపేరు తెలుసు కానీ ఎలా వచ్చిందో చాలా మందికి తెలియదు. వైఎస్ పూర్వీకుల ఇంటిపేరు – యెడుగూరివారు. కడప జిల్లా పులివెందుల తాలుకా బలపనూరు గ్రామంలో ఒక సందులోపలి ఇంటిలో ఉండేవారు. అందుకని ఊర్లోని వారంతా వారిని సందులోని ఇంటివారు అనేవారు. అలా అది సందింటివారు అని ఇంటిపేరుగా మారిపోయి యెడుగూరి సందంటి అని స్థిరపడిపోయింది. (48పేజీ) ఇలాంటి విషయాలు ఆసక్తికరంగా ఉంటాయి.
  రచయిత ఈ పుస్తకాన్ని ఒక నాయకుడి జీవితాన్ని తెలుపుతూ వ్యక్తిత్వ వికాసానికి ఉపయోగపడే పుస్తకంగా తీర్చిదిద్దాలని ఎంత ప్రయత్నించినా, ఆ కోణంలో కన్నా ఒక నాయకుడిపై అభిమానంతో ఆయన గురించి రాసిన జీవిత చరిత్రగానే అనిపిస్తుంది. మనసిక విశే్లషణలతో గతంలో నరసింహారావు రేపు మాస పత్రికలో ఇందిరాగాంధీ, జలగం వెంగళరావు, ఎన్టీరామారావులపై చక్కని విశే్లషణలు రాశారు. వారు చేసిన చర్యల ద్వారా వారి మానసిక విశే్లషణ చేశారు. ఆ తరువాత రాజకీయ నాయకులపై అలాంటి విశే్లషణలు కనిపించలేదు. ఇటీవల కాలంలో రాజకీయ నాయకులపై వచ్చిన పుస్తకాలన్నింటిలో కన్నా బాగున్న పుస్తకమిది. వ్యక్తిత్వ వికాసం ఎలా ఉన్నా రాజశేఖర్‌రెడ్డి గురించి ఆసక్తికరమైన అంశాలు తెలుసుకోవాలనుకునే ఆయన అభిమానులు తప్పక చదవాల్సిన పుస్తకం.
  దటీజ్ వైఎస్‌ఆర్

  http://amruthamathanam.blogspot.com/2011/09/blog-post_05.html
  రచన: ఆకెళ్ల రాఘవేంద్ర
  పేజీలు 418, వెల: రూ. 280/-
  ప్రతులకు: నవోదయ, విశాలాంధ్ర
  అన్ని బ్రాంచుల్లో

 3. Sekar

  It is well known fact that the OMC contract to Gali brothers was given by Chandrababu Naidu in 2003 as per Sushma/Advani recommendation as part of BJP/TDP alliance. YSR has only renewed the contract when he was in power. Even YSR sent a all-party delegation to OMC in 2007. They didnt find any wrong doings then. Now, this should be made to public.

  • CVR Murthy

   The Major criticism Jagan is facing today is on the following counts

   1. Corruption , Sakshi , Bharathi Cement etc
   2. Alliance with BJP
   3. Power hungry

   CBN has TV and Paper business , however , YSRCP is not investing time and resources to dig out the details

   Heritage, Sujana (Andhra jyothy has run a story for few days on this), Jayabheri are all there for the asking . Need a team to work on them

   Alliance with BJP . CBN had alliance but that is not mentioned by YSRCP

   Power Hungry

   KIRAN ‘s lobbying , CBN’s famous Vennupotu are to brought out

   Some How YSRCP team lacks some one to get into details and come out with good offence and defense.

   As far as Legal cases are concerned it is better to leave to to courts and lawyers that arguing on TV.

   Land allocations Botanical garden , HYD, Raheja, KG basin .get data using RTI and come out with facts rather than just making general remarks

   CVR Murthy

 4. Jagan is looking for support from other parties. Will they support him? Even if they support him, will Cong stop its relentless hunting? In all probability it looks like Jagan would be interrogated. But thats not the end of the road. It would not be easy to prove him guilty in the court of law. Keeping the fingers crossed..

  • Ravi

   The task that jagan is currently working is for future coalition. I do not think he is worried about the current situation. I believe current situation is bright to jagan and he need to go for strategic move instead of tactical move. All congress and TDP were doing is tactical move and we do not need to divert from our core agenda. Set our strategic goal and be with people and we will be the crusaders.

  • Jagan is not looking for Support from other parties…he is in a way to expose the DIRTY POLITICS of INC in NATIONAL LEVEL……

   Parties support chesthe yenti…support cheyyaka pothe yenti?????

   support cheyyaalsindi AP JANAM…vaalla support manaku FULL gaa vundi……

 5. krishna reddy

  Latest…..gali arrested
  this is only the begining of the end. see how ruthless HC and ramoji and co can be. YSR had an opportunity put ramoji in jail but he stopped short of that.

  • Hurt fan

   Folks, let us be cautious in talking about Gali until all the truth comes out. If CBI produces real evidence of illegal activities, our support to him could bring a bad repute to Jagan supporters. Remember, Gali was only one amongst YSR’s old friends. YSR/YSJ never had any political or business links with them.

 6. Hurt fan

  Gali Janardhan Reddy arrested by the CBI. I am not sure if he was really involved in smuggling or illegal mining or whether this is also pure witch hunting and false implication.

 7. Hurt fan

  They must talk to constitutional experts and find out how they can pressurize the speaker to accept their resignations. Perhaps they could meet the governor and ask him to intervene? It is clear that the speaker is acting as an agent to Congress. Botsa must have asked him to delay accepting the resignations so can get some breathing time. October lo elections vunte Congress chapter AP lo close avuthundi mana 29 MLAs andaru Kadapa type results iste. Ippudu wave chaala favorable ga undi manaku.
  Like I said before, Jagan is clean and therfore CBI could not do anything. Anduke ED ni rangam loki dincharu Congress HC. Of course even they can’t find any irregularities. Edaina chinna income tax mistake or FDI limit datatam lantivi unte fines/penalities padochu but nothing more than that.

  • chiru

   Lets not to talk about Gali,manamu venakesukuni ravalasina pani ledu,Yellow gang alwayas maping their fingers ysr & jagan,except old friendship with ysr we r no way conerned with Gali and his party.Yellow gang already started putting fire…….lets wt and see what will happen.Finally we came to a concluison YSR shown a soft corner 2wards yellow gang istead of crush dem was very very un ethical,but god gives such weekness to ysr

   • asalu GALI ki JAGAN ki yem sambandham?????

    vooorike Pacha naa kodukulu raayadam……TDP naaa Kodukulu vantha paadatam……inthaku minchi yemi Sambandham ledu…..

    Gali ni arrest cheyyadam kudaa Witch Hunting ye kaavachu…but…that is no way reated to JAGAN….

    yedi yemainaaa…..AAARIPOYE DEEPAANI KI VELUGU YEKKUVA…..

    Congress is DEAD in AP….alaage Whole INDIA lo kudaa thudichi pettuku poye samayam aasannam indi…..

    anthe……

 8. sekar

  Jagan’s MLAs must force the speaker/governer to accept the resignations. If accepted quickly..the elections will be held by end of October. if delayed…will not be held until next 6months.

 9. prabhakar NJ

  hello friends,
  YSR VARDHANTHI MEETING IS GOING TO BE ORGANISED IN NJ ON SEP 9 TH FRIDAY BETWEEN 7-9 PM AT ROYAL ALBERTS PALACE EDISON.CHIEF GUESTS ARE SABBAM HARI GARU AND JUPUDI PRABHAKAR RAO GARU.FOLLOWED BY APPETIZERS AND DINNER .PLAESE INFORO FRIENDS WITH SHORT NOTICE TO ATTEND MAKE IT MEMORABLE

 10. Mohan Inkollu

  http://www.greatandhra.com/viewnews.php?id=31804&cat=15&scat=16

  I think GreatAndhra is also planning to make money on same line how tv9 raviprakas made money 🙂

  • apsrtc

   guys: great andhra strategy is different. just because he published few anti jagan articles he is making money ani ela anukontaru. his revenue is from ADs and pagviews/clicks from NRIs mostly all over world. He wanted to cater all communities and parties, so he wanted to encourage both. Kiran gurinchi great ga raaste emanna MLA padavi vastunda enti?

   Ade TV9 direct public lo vaddanna choopinche news channel affecting people living in AP and aboard. the damage done by TV9 is major and significant and create sensation quickly among public. He used that as weapon to blackmail people, government and parties. Govt and parties, people need a way to counter opposition. aa RK gaadu cash chesukonnadu opportunity ni.

   • BSR

    I agree with you regarding greatandhra strategy. Eventhough this site publishes some article blatantly hurting the sentiments of of YSR fans like us, they does so with all other parties and factions in AP. We all have to realize that this is only site which posts more positive articles regarding Jagan. Some times we need to encourage criticism if their ultimate intension is to benefit our party prospects.

 11. vasanth

  Mr vinay.
  Chandra babu teliv teetalaku nakka ke asuya.

 12. Vinay

  Vijayawada lo comedy..

  on all the yellow banners their
  is anna hazare on one side and chandrababu on other side.

  Avineethi paina poru lo Anna baatalo ChandrAnnaa.. 😮

  in some places their is DUNG on cbn face 😀

 13. Pranav

  My dear brothers and sisters,

  This so called Viveka is clearly an agent of yellow gang and media.
  Nobody from YSRCP, even firebrands like Surekha, Ambati, Sabbam Hari etc who were/are/will be with us from day 1 made personal comments against officials. Viveka is provoking officials so that they may go aggressive on Jagan. He is like cunning fox waiting to encash the popularity which is now with Jagan and YSRCP. He is the one, who is repeatedly uttering Gajadonga etc, while talking about YSR. After congress used and threw him out, he now wants to be close with Jagan. He wants a top position in the party, anticipating that something will happen to Jagan. He is now acting so much love on YSR and Jagan.

  Even before he thinks of supporting Jagan or utter his deceased brother’s name he must answer the following questions:
  1. Where did all this love has gone, when Sonia insulted his vadinamma & family?
  2. Where did all this love has gone, when he rubbed shoulders and campaigned with leaders who criticized YSR during by-election?
  3. Where did all this love has gone, when he decided to contest agaist his brother’s wife and son?
  4. Where did all this love has gone, when it was known that YSR’s name was mentioned in case?
  5. Where did all this love has gone, when he challenged and twirled moustache at Jagan’s supporters at Jagan’s house?
  6. Why is he not resingning from congress, leave alone Odapu yatra permission, even after CBI branding YSR with criminal conspiracy?

  I personally believe externals like Lakshmi Parvati garu are doing much more for jagan and YSRCP than this cunning mole in YS family. Please dont encourage this fellow.

  • NLR

   @ Pranav

   U r right brother …
   Viveka is hard to be trusted now …Where was he at times of need ??
   Did Kadapa people open his eyes with the election result ??
   How could he even think of contesting against Vijayamma garu ??
   But he is the one responsible for his situation . Let us see what happens.

  • CVReddy

   Pranav,
   Could you please send your contact number and present location to cvreddy64@yahoo.com?

  • Apsrtc

   I feel targeting CBI JD or any official in this matter is waste of time. There is a clear directive from center and state govt to these agencies. These officers acting up on these orders.

   Passing information to yellow media happening with the help of central home ministry who CBI reports to. Azad is handling PARTY orders and people attacking Ys jagan and ahmed patel and co handling the courts to satisfy Sonia and rahul ego. It is congress party using them for their gains and yellow media and yellow gang enjoying thier association with these crooks.

   • NLR

    The Congress would be taught a lesson in the neaxt elections….

    Now they are targetting every individual in Anna Hazare’s Team ..
    Just beacuse they won a moral victory over the Pseudo Gandhi’s ruling India .
    The largest democracy in the world being run by the worst dictator’s ever .

  • Rp

   Guys
   YSV is not influential any more, so it’s usless and waste of time discussing his acts! Leave him alone. Ys family will decide if he is honest or not. We can not rule out anything. Close family members know better than us, so plz lease this topic to them to solve family split. Let’s respect ys family
   RP

   • No Need to talk about viveka.. e appa ki vivekam ledu…even he does not know how to talk with media..i have seen a video long ago, he is calling reporter as SIR..so funny…

    • Sekar

     My respect for this guy is gone The day he visited “ABN channel” and gave interview to the caste fanatic RK. Then again the infamous incident of swirling mustache at Jagan residence. Such stupid acts.

 14. CVReddy

  Naidu Messes Up His Own Image
  http://greatandhra.com/viewnews.php?id=31782&cat=15&scat=16

  I spoke to people and they laughed a lot after a long time

 15. abhi

  One spineless Bro blabbered on CBI officer and you all believed it for next 24 hours, until he said Sorry. Now the news has come out that he is an Telanganaite and a brahmin, now what ???

 16. sekar

  బొత్స సభలో రచ్చ.September 3rd, 2011
  విజయవాడ, సెప్టెంబర్ 2: దివంగత ముఖ్యమంత్రి వైఎస్ రాజశేఖరరెడ్డి ద్వితీయ వర్ధంతి సందర్భంగా రాజగోపాల్ ఫౌండేషన్ ఆధ్వర్యాన నగరంలోని కంట్రోల్ రూము సమీపంలో ఏర్పాటు చేసిన 18అడగుల వైఎస్ నిలువెత్తు కాంస్య విగ్రహాన్ని శుక్రవారం రాత్రి పిసిసి అధ్యక్షుడు బొత్స సత్యనారాయణ ఉద్రిక్తతల నడుమ ఆవిష్కరించారు. వైఎస్ విగ్రహాన్ని ఆవిష్కరించే అర్హత బొత్సకు లేదని చేయి కూడా వేయనీయమని ముందు నుంచే ప్రకటిస్తూ వచ్చిన వైఎస్సార్ కాంగ్రెస్ నేతలు అడ్డుకునే ప్రయత్నం చేశారు. దీంతో భారీ ఎత్తున పోలీసు బలగాలు మోహరించాయి. సభకు తరలివస్తున్న మాజీ ఎమ్మెల్యే, వైఎస్సార్ పార్టీ అర్బన్ కన్వీనర్ జలీల్‌ఖాన్‌తోపాటు మరో 30మందిని మార్గమధ్యలోనే పోలీసులు ముందస్తు చర్యగా అదుపులోకి తీసుకుని గన్నవరం పోలీస్టేషన్‌కు తరలించారు. విగ్రహావిష్కరణ సమయంలో సాధారణ కార్యకర్తల్లా సభస్థలికి తరలివచ్చిన వైఎస్సార్ కాంగ్రెస్ పార్టీ కార్యకర్తలు పెద్ద ఎత్తున బొత్సకు వ్యతిరేకంగా నినాదాలు చేస్తూ వేదిక వద్దకు చొచ్చుకువచ్చారు. మరోవైపు సభను భగ్నం చేసేందుకు మహిళా కార్యకర్తలు కుర్చీలు విసిరిపారేశారు. దీంతో పోలీసులు రంగంలోకి దిగి ఆందోళనకారులను సుమారు 100మందికి పైగా అదుపులోకి తీసుకుని ఉయ్యూరు, గవర్నర్‌పేట పోలీస్టేషన్‌కు తరలించారు. అయితే ఇంత గొడవ జరుగుతున్నా సభ మాత్రం యథావిధిగా కొనసాగింది. ఇదిలావుండగా బందరురోడ్డులోని వంగవీటి మోహనరంగా ఇంటి సమీపంలోని ఆయన విగ్రహం వద్ద శుక్రవారం రాత్రి స్వల్ప ఉద్రిక్తత నెలకొంది. వైఎస్ విగ్రహాన్ని ఆవిష్కరించిన అనంతరం బొత్స సత్యనారాయణ నేరుగా రంగా విగ్రహం వద్దకు వచ్చి పూలమాలలు వేస్తారని ఆశించిన కార్యకర్తలు, అభిమానులకు నిరాశే మిగిలింది. ఆయన నేరుగా స్టేట్ గెస్ట్‌హౌస్‌కు వెళ్లిపోవడంతో రంగా అభిమానుల్లో ఆగ్రహం చోటు చేసుకుంది.

 17. Sekar

  Big joke is ” lokesh ki valla nayanamma Hyderabad lo 5 acres land gift ga ichindata”

 18. Anil

  Lokesh’s property in Alibaug might be the gift from Ambani’s. I hope sakshi will probe this, as Ambani’s have many lands around mumbai.

 19. CVReddy

  Thanks to Chandra Babu
  Babu assets declaration is a big plus to us.
  Nobody believes Babu and he did it unnecessarily.

  • Anil

   Is Babu day dreaming? might be he thinks that with those 2 papers, 4 channels he can make people believe him whatever he said, as he did in late 90’s. Unnecessary the media, which supports him lose its credibility again.
   It reminds me of the famous saying during my college days- ‘vinevadu VP ite, cheppavadu Chandra babu’..

 20. sekar

  Not even single “New” person is going to believe Chandrababu is honest and what he declared are correct. His declaration will open more questions than answers. Eventually it will boomerang on him.

 21. bolli gadi lanti lofer prapancham lo yekkada vundaremo..YSRvardanthi roju select chesukunnadu asthula bocchu drama ki…intha chillara LK gadini yekkada chulledhu.

 22. CVReddy

  CBI JD Laxmi Narayana is close relative of Rambupal Choudary, Politician from Kurnool

 23. Indrasena

  జగన్‌ సీఎం కావడం తథ్యం : సబ్బం

  విశాఖ : సూర్యుడు తూర్పున ఉదయించడం ఎంత నిజమో జగన్‌ సీఎం కావడం అంతే నిజమని అనకాపల్లి ఎంపీ సబ్బం హరి అన్నారు. విశాఖలో ఆయన మాట్లాడూతు జగన్‌కు ఆవగింజంత అన్యాయం జరిగినా రాష్ట్రం అన్నిగుండమవుతుందని ఆయన హెచ్చరించారు. జగన్‌కు అన్యాయం చేయాలని చూస్తే కాంగ్రెస్‌ భారీ మూల్యం చెల్లించుకోవాల్సి వస్తుందన్నారు. కాంగ్రెస్‌తో తనకు సంకెళ్లు విడిపోయాయని ఆయన ప్రకంటించారు.

  thank you sabbam hari gaaru

 24. CVReddy

  బాబు ఆడిన డబుల్ గేమ్…!

  ఒకే రోజు అటు ఆస్తుల ప్రకటన.. ఇటు అక్రమాస్తుల కేసు వాయిదా కోసం హైకోర్టుకు అభ్యర్థన
  http://www.sakshi.com/main/FullStory.aspx?catid=224338&Categoryid=1&subcatid=33

 25. Indrasena

  నిజానికి లోకేష్ చదువులో పెద్ద మొద్దు. ఆరోజు ఆయన సీఎంగా ఉన్నాడు కాబట్టి సీక్రెట్‌గా మళ్లీ పరీక్ష పెట్టి ఇంటర్ పాస్ చేయించాడు. ఆ తరువాత సత్యం రామలింగరాజు చేత రూ. 20 కోట్లు కట్టించి స్టాన్‌ఫోర్డ్ యూనివర్సిటీలో చదివించి డిగ్రీ తెప్పించుకున్నారు.

 26. apsrtc

  Last week ED case on Baba Ramdev
  Today IT notice on Kajrewal..

  http://www.deccanchronicle.com/channels/nation/north/annas-aide-arvind-kejriwal-attempts-fight-income-tax-notice-907

  I think congress forgetting one thing.. they think they can go any lengths with system in hand. People are observing.

 27. Indrasena

  సిబిఐ డైరెక్టర్ లక్ష్మీనారాయణ పయ్యావుల కేశవ్ గాడి చుట్టం అంట. సిబిఐ రిపోర్ట్ ఎందుకు ఎల్లో గ్యాంగ్ కి లీక్ అవుతుంది అనే విషయం ఇపుడు క్లియర్ గా అర్ధం అయ్యింది.
  ఇదంతా పెద్ద కుట్ర లాగా ఉంది. ఈ ఎల్లో గ్యాంగ్ నడిపిస్తున్న మహా నీచ రాజకీయం. మనము చాలా జాగ్రత్తగా ఉండాలి.

  • Apsrtc

   Indrasena: The strategy is, congress directly joined hands with yellow media in 2009 end itself to counter Jagan when sakahi published anti govt stories.

   They deliberately leaked many confidential reports to weaken jagan. How come Munda jyothi got access to paritala ravi CBI files? It is govt who helped them. They took ramoji help to attack YSR legacy. So RAMOJI AND CONGRESS PUT YSR in FIR.
   If you read thr FIR and the tax demand notice and any report, they are directly depending on yellow media.

   Dramoji want take revenge and yellow gang joined them it is common enemy and congress wanted a weapon to stop him. They did even bother to join hands with DRAMOJI who called once congress is all thieves and he spitted venom on these same people ruling the govt. Mana dourbagyam enti ante sontha vaaalle gothulu tavvithe em chestam, barinchaali.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s