Today’s Odarpu Schedule

అమరావతి మండలం
దిడుగు నుంచి యాత్ర ప్రారంభం, వైఎస్సార్ విగ్రహావిష్కరణ
జూపూడిలో విగ్రహావిష్కరణ
అత్తలూరులో రెండు విగ్రహాల ఆవిష్కరణ

పెదకూరపాడు మండలం
బుచ్చయ్యపాలెంలో పర్యటన
రామాపురంలో పర్యటన
పెదకూరపాడులో రెండు విగ్రహాల ఆవిష్కరణ

29 Comments

Filed under Uncategorized

29 responses to “Today’s Odarpu Schedule

 1. Sekar

  These dirty yellow dogs are trying to create panic in Sakshi media group with such bogus news. So far, CBI has been done even in the clearly proven 2G case. In jagan’s case they couldnot get any vital clues with Vijaya Sai’s arrest. Hence, Ramoji seems to be desperate .

  • Sekar

   We all have seen how low Ramoji could stoop before 2009 elections to bring back his dear friend Babu to power. People taught him a lesson and Will repeat the same again. Let us wait and see. I wish Ramoji be be in healthy condition to see Jagan’s victory in 2014.

 2. Is this true ???

  వైయస్సార్ కాంగ్రెసు పార్టీ అధ్యక్షుడు, కడప ఎంపీ వైయస్ జగన్మోహన్ రెడ్డి ఆస్తుల జప్తు విషయంలో కేంద్రంలో తర్జన భర్జనలు సాగుతున్నట్లుగా సమాచారం. ఆయన ఆస్తులు జప్తు చేసేందుకు అవసరమైన ఆధారాలు ఉన్నట్లు అధికారులు ప్రాథమికంగా నిర్ధారణకు వచ్చారని తెలుస్తోంది. అయితే ఈ అంశంలో ఎలాంటి వ్యూహం అనుసరించాలన్నదానిపై రెండు కీలక మంత్రిత్వ శాఖలు సమాలోచనలు చేస్తున్నాయని తెలుస్తోంది. జగన్ కంపెనీల్లోకి వచ్చిన సొమ్ము విషయమై కనుగొనేందుకు త్వరలో రెండు బృందాలు మారిషస్ వెళ్లనున్నాయి. ఈ బృందాలు మారిషస్ వెళ్లొచ్చాక ఆస్తులు జప్తు చేయాలా? లేదా ఇప్పుడే చేయాలా? అనే అంశంపై రెండు మంత్రిత్వ శాఖల మధ్య ఏకాభిప్రాయం రావాల్సి ఉందట. మారిషస్ వెళ్లొచ్చాక అక్కడ లభించిన పత్రాల ఆధారంగా ఆస్తులను జప్తు చేస్తే పకడ్బంధీగా ఉంటుందని ఓ మంత్రిత్వశాఖ అభిప్రాయపడుతుండగా, ఇప్పటికే లభించిన ఆధారాలు సరిపోతాయని మరో మంత్రిత్వశాఖ అభిప్రాయపడుతున్నట్లుగా సమాచారం. అంతిమంగా మారిషస్ వెళ్లొచ్చాకే ఆస్తులు జప్తు చేసేందుకు ముందడుగు పడే అవకాశాలు కనిపిస్తున్నాయని తెలుస్తోంది.
  కాగా మారిషస్ కేంద్రంగా జగన్, కర్నాటక మాజీ మంత్రి గాలి జనార్ధన్ రెడ్డి ఆర్థిక లావాదేవీలు సాగించినట్లుగా దర్యాఫ్తులో వెల్లడైనట్లు వార్తలు వచ్చిన విషయం తెలిసిందే. జగన్‌తో సంబంధమున్న పదహారు కంపెనీల ఆర్థిక లావాదేవీలను ఆరా తీసేందుకు రెండు బృందాలను కేంద్రం మారిషస్ పంపాలని నిర్ణయించుకుంది. అయితే రెండు బృందాలను ఒకేసారి పంపాలా? వేరు వేరుగా పంపాలా? ఒక్కో బృందంలో ఎంతమందిని పంపాలి? అనే విషయంపై కసరత్తు జరుగుతోందని సమాచారం. మారిషస్ కేంద్రం సాగిన లావాదేవీల వివరాలు అందజేయాలని, వాటిని అధ్యయనం చేసేందుకు రానున్న బృందానికి సహకారమందించాలని ఇప్పటికే కేంద్రం అక్కడి అధికారులకు లేఖ కూడా రాసింది. నెలాఖరులోగా లేదా వచ్చే నెల మొదటి వారంలో అధికారుల బృందాన్ని పంపే అవకాశాలు ఉన్నాయి. మరోవైపు జగన్, గాలి ఆర్థిక అనుబంధం గురించి మూడున్నరేళ్ల క్రితమే నిఘావర్గాలు కేంద్రాన్ని అప్రమత్తం చేశాయట. కేంద్రానికి నివేదిక కూడా అందించినట్లు సమాచారం. అయితే ఒత్తిళ్ల కారణంగా ఆ నివేదిక బుట్టదాఖలు అయిందన్న అనుమానాలు వ్యక్తమౌతున్నాయి. ఆ ఒత్తిళ్లపై కూడా కేంద్రంలోని కీలక మంత్రిత్వ శాఖలు ఇప్పుడు దృష్టి సారించినట్లుగా సమాచారం.

 3. Indrasena

  Yellow media propaganda at it’s peak.I don’t know when the god will help us to crush these corrupted rogue yellow gang.God knows yaar..

 4. Vinay

  Is ntr governance that much good??

  sakshi media cbn ni target cheyadam kosam ntr gurinchi sarigga cheppatledhu.
  ntr chanipoyaadu ani vadhilesthundhi.
  where as yellow gang is trying their best to defame ysr in everything.

  so many elders are saying that ” ntr vachaake government employees ki viluva lekunda chesaadu..
  Cbn time lo asalu government job cheyadaaniki bhayapadi poyevaaru.”

  It helped ysr very much in 2004..

  • Saireddy

   I too agree your points vinay. I dont accept NTR govt is good..
   NTR govt is totally biased toward his caste and total caste domination and their people developed politically as well as economically..
   NTR period lot of corruption was there and also court raised prime facie allegations..But after he expired no one is talking against him due to he expired..But Yellow media is always showing in wrong lite abt YSR even he expired..
   Once our Govt will come then we have to concentrate on this also

   • Ravi

    I dont want to talk about previous government(NTR). NTR already expired and everyone know how the corruption is goingon in the public. Better concentrate on the strategy to pentrate into the public and sustain the existing support. I think people already know about corruption and i do not see why we need to waste much time on this.

    • Vinay

     Mee lecture baagane vundhi..

     corruption corruption ani media lo focus cheyadam valla mana india ki andhra ki emaina clean image vachindhaa?
     image povadam thappa em vachindi?

     And Just answer this question..
     Jagan chesina business valla government and
     public ki vachina loss enti ?
     oka vela jagan business cheyakunda intlo kurchuni vunte aa money antha public ki vachedha?

     2 years nundi ila jagan corruption chesaadu ani daily news raavadam valla public antha vaalla work meedha concentration kanna jagan meedhe concentration ekkuva ayindhi..
     entha mandhi life ilaa jagan gurinche aalochinchadam valla entha kolpeyaaru meekem thelusu..

     • Ravi

      Is this question posted to me? I am not denying your comments but rather want to make efforts to concentrate on postive thinking.

  • vissu

   NTR governance elaantidante… Vangaveeti Ranga ni public ga murder cheste murderers ki indirect ga support, shelter provide chesaadu… plus
   Appudu jarigina vidwamsam lo naasanamina private properties (most of those properties belongs to his community,around 115 crores) govt tarapuna chellinchina Rajaneetignudu…. Inko medhaavi aina Chandrababu gaaru Ranga murder pai CBI enquiry avasaram ledu ani statement ichaadu… Private engg colleges ni allow cheyanidi NTR governance lo ne…

 5. CV Reddy

  పదేపదే పాత ప్రశ్నలు
  కస్టడీలో విజయసాయిరెడ్డిని సీబీఐ ప్రశ్నించిన తీరిదీ
  http://sakshi.com/main/FullStory.aspx?catid=304830&Categoryid=1&subcatid=33

 6. Sekar

  Almost all the surveys conducted after the emergence of YSRCP predicted TDP in 3rd position behind YSRCP and Congress. No matter how hard Babu tries people will not believe him. He was keenly waiting to see if Jagan be send to Jail so that he can emerge as main opposition to congress. But anysuch move will only strengthen YSRCP as people are thinking its more of a witch hunt than curroption. Poor Babu & TDP fans.

 7. bhaskar

  which channel?

 8. TDP Started online membership drive to bring funds through fake membership drives they did for TANA. They want to send funds from US through legal means and this is one of them. I am sure these fanatics will register unborn babies and died people also to fund TDP for next elections.

  • Real-Reddy

   In simple its Money Laundering , in Legal way .

   • NLR

    In the last elections people did not believe even when they said that they would transfer money into their accounts if they win !!!
    That is the faith people have in the yellow gang .
    This time they might say that they will tarnsfer the money if they get the deposits in the next elections !!!
    Let us see .

  • ram

   I think we need not bother about happenings in other parties, because it is mere waste of time. TDP could do all it can in its disposal, and that hardly should deviate YSRCP.

   And also, all the surveys etc add no value until the actual results are known. In fact, such surverys predicting YSRCP sweep adds to complacency and may cost the party dearly assuming everything is in it’s favor.

   The sensible thing to do is to endear people, and fight with the issues that always crop up. When people believe the YSRCP is indeed working hard to highlight their problems, and when people believe the party is sincere in its purpose, then political power comes to its way naturally.

 9. CV Reddy

  I am in Kadapa for the past 1 week and spoke to lot of people here.
  I have seen clear wave like NTR wave in 1982.
  I was in Kurnool in 1982 when NTR flouted his TDP party and had seen same wave then.

 10. CV Reddy

  One yellow channel conducted survey recently and asked about Jagan cases as part of the survey.
  people showed sympathy and told the channel people it was nothing but witch-hunt.

  People also questioned reporters whether there was any saint in politics?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s