మానవత్వమే నా కులం:జగన్

అనంతపురం: మానవత్వమే తన కులం అని వైఎస్ఆర్ కాంగ్రెస్ పార్టీ అధ్యక్షుడు, ఎంపి జగన్ మోహన్ రెడ్డి స్పష్టం చేశారు. ఈరోజు ఆయన రాయదుర్గం నియోజకవర్గం ఉప ఎన్నికల ప్రచారంలో పాల్గొన్నారు. టిడిపి అధ్యక్షుడు చంద్రబాబు నాయుడు పదేపదే తన కులం, మతం గురించి మాట్లాడుతున్నారని, మానవత్వమే తన కులం అని, పేదలకు మెరుగైన సేవలు అందించాలన్న తపనే తన మతం అన్నారు. దివంగత మహానేత డాక్టర్ వైఎస్ రాజశేఖర రెడ్డి హంద్రీనీవాకు 4వేల కోట్ల రూపాయలు ఖర్చు చేశారని చెప్పారు. ఆయన మరణం తరువాత హంద్రీనీవాకు వంద కోట్ల రూపాయలు కూడా వెచ్చించలేదన్నారు.

స్వర్ణయుగం వస్తుందని, అప్పుడు ఎలా బతకాలో ఆలోచించాల్సిన అవసరం అక్కాచెల్లెళ్లకు ఉండదన్నారు. బడికి వెళ్లే విద్యార్థులందరికీ 500 రూపాయలు ఇస్తామని చెప్పారు. ప్రతి పాఠశాలలో ఆంగ్ల విద్యను ప్రవేశపెడతామన్నారు. వృద్ధుల పింఛను 200 రూపాయల నుంచి 700 రూపాయలకు పెంచుతామని చెప్పారు.

బోయ, కురుబ కులస్తుల స్థితిగతులు తనకు తెలుసన్నారు. అనంతపురం, హిందూపురం లోక్సభ స్థానాల్లో ఎప్పుడు ఎన్నికలు జరిగినా ఈ రెండు కులస్తులకు టికెట్లు ఇస్తామని హామీ ఇచ్చారు. వాల్మికులను ఎస్టి జాబితాలో చేర్చేందుకు కృషిచేస్తామని, సువర్ణయుగం వస్తే కేంద్రానికి తీర్మానం పంపుతామని చెప్పారు.

107 Comments

Filed under Updates

107 responses to “మానవత్వమే నా కులం:జగన్

 1. The Italian Congress at 10 Janpath strategy is to create an impression that they are the only honest people in India and YSR/Jagan/Cabinet ministers are corrupt.
  If Ministers are smart they all should give a collective statement to CBI that Ahmed Patel/Sonia Gandhi received bribes/suitcases.

 2. Ramana

  సాక్షికి ప్రకటనలు నిలిపివేసిన ప్రభుత్వం

  వై.ఎస్.ఆర్.కాంగ్రెస్ అధినేత జగన్ కు చెందిన సాక్షి మీడియా ఆర్ధిక మూలాలను గట్టిగా దెబ్బతీయడానికి అన్ని వైపుల నుంచి ఉచ్చు బిగిస్తున్నారు. ఇప్పటికే సిబిఐ సాక్షి బ్యాంకు ఖాతాలను స్తంభింప చేయగా, రాష్ట్ర ప్రభుత్వం సాక్షి టివి, పత్రికలకు ప్రచార ప్రకటనలు( అడ్వర్టైజ్ మెంట్స్) ను నిలిపివేస్తూ ఉత్తర్వులు జారీ చేసింది.దానికి సిబిఐ చర్యనే ఆధారంగా తీసుకుంది. సాక్షి బ్యాంకు ఖాతాలను సిబిఐ స్తంబింప చేసినందున, చట్ట విరుద్దంగా వచ్చిన పెట్టుబడులపై విచారణ జరుగుతున్నందున అడ్వర్టైజ్ మెంట్స్ ను నిలిపి వస్తున్నామని ప్రభుత్వం తన ఉత్తర్వులలో పేర్కొంది.దీనితో సాక్షి ఆర్దికంగా మరింత ఇబ్బంది పడవచ్చు.సాక్షి ఖాతాలలో 113 కోట్ల రూపాయలను సిబిఐ స్తంభింప చేసింది.గత కొంతకాలంగా ప్రభుత్వం ప్రకటనలు నిలిపివేస్తుందన్న ప్రచారం జరుగుతోంది. తదనుగుణంగానే ఈ ఉత్తర్వులు విడుదల అయ్యాయని అనుకోవాలి.దీంతో సాక్షి చక్రబంధంలో పడుతుందా?

 3. Ram

  CBI Investigation – Eenadu Vs Jagati cases – Why this difference?

  Shame some are still calling CBI as an elite agency, when there is open bias. Either they are ignorant or biased.

 4. kreddy08

  Talk is that reliance is also pushing in big way to end Jagan’s power. Jagan is the only politician that reliance is not able to manage.

  • Ram

   facebook.com/supportsakshi

   ‘సాక్షికి సంకెళ్ల’పై మీరూ గొంతు కలపండి

   అభిప్రాయాలు పంచుకునేందుకు ఫేస్‌బుక్‌లో ప్రత్యేక పేజీ
   హైదరాబాద్, న్యూస్‌లైన్: అక్షరంపై కక్షతో సాక్షి పత్రిక గొంతు నులిమేందుకు రాష్ట్రప్రభుత్వం, సీబీఐ, ఎల్లో మీడియా కలిసి పన్నిన కుట్రపై రాష్ట్రవ్యాప్తంగా లక్షలాది కలాలు గొంతెత్తుతున్నాయి. జరిగిన అన్యాయంపై ఆకాశమే హద్దుగా నినదిస్తున్నాయి. జనం గుండె గొంతుకైన సాక్షి పత్రికకు అండగా నిలుస్తున్నాయి. ముందస్తు నోటీసులు లేకుండా రాత్రికిరాత్రే ఏకపక్షంగా సాక్షి పత్రిక, టీవీ బ్యాంకు ఖాతాలను స్తంభింపచేసిన సీబీఐ కపటనాటక కుట్రకు వ్యతిరేకంగా సామాన్య జనం నుంచి విద్యాధికులు, మేధావులు, మీడియా స్వేచ్ఛను కాంక్షించే ప్రతిఒక్కరూ ముందుకొస్తున్నారు.

   ఈ పోరాటంలో ‘‘నేను సైతం’’అంటూ తమ అభిప్రాయాలను వ్యక్తపరుస్తున్నారు. సాక్షికి వ్యతిరేకంగా జరుగుతున్న ఈ కుట్రపై మీకూ స్పందించాలని ఉందా.. గుండెగొంతుకై నినదించాలని ఉందా? ఇందుకోసం సాక్షి అభిమానులు ప్రత్యేకంగా ఫేస్‌బుక్ పేజీ సిద్ధంచేశారు. అభిప్రాయాలు, ఆలోచనలను, నినాదాలను పంచుకోవాలనుకునే ప్రతి ఒక్కరూ facebook.com/supportsakshiకి లాగిన్ అయితే చాలు. రండి.. అక్షరం శక్తి ఏమిటో చూపించండి!

 5. NLR

  Dear friends,

  I have created the above e petition . I kindly request you to sign it and also forward the link to as many friends as possible.
  I will then forward it to the national editors, judges,governors etc etc.
  Please act as soon as possible. We should not waste even a single minute.
  More tha 500 people have given up their lives for YSR .
  All we are asking for is signatures and to make our voices heard.

 6. Ram

  All, The very essence of YSRism, the very essence of YSRCP, the very essence of democratic values, the very essence of Constitutional protection of an individual, the very essence of freedom of press are in danger with CBI seizing the bank accounts of Sakshi. The CBI, at the behest of Sonia Gandhi would not even let us present our arguments before they did their heinous act. The holy theme of “Innocent until proved guilty” seems to be thrown out of Congress HC’s window. We must raise our voice in protest of these unconstitutional usurping of democratic rights of YS Jaganmohan Reddy and freedom of press of Sakshi. We have people behind us and it will be proved with massive victories in upcoming bi-elections, but we must make use of our geographical and the USA the most powerful country that we are in to raise the public conscience on the great injustice done to YS Jagan.

  Lets all rise to the occasion and protect our YSRCP, our YS Jaganmohan Reddy, and our freedom of press. Please forward this email to all your friends.

  I prepared an email sample for you all to send to important people in India to protest, but please modify according to your level of passion (I suggest you to do it, so they would understand that it is from different people).

  We condemn CBI freezing of bank accounts of Sakshi media group without following proper procedures. No notice was given and any explanations were sought. As it severely harms freedom of expression, we humbly call for your immediate intervention for lifting up the freeze.

  Save Sakshi, Save Media, Save Democracy


  Forward from Gurava Anna

 7. Ram

  Does the CBI want to close Saakshi? Jagan on NDTV

  http://www.ndtv.com/video/player/news/does-the-cbi-want-to-close-saakshi-jagan-reddy-to-ndtv/231758

  Rayadurg, Andhra Pradesh: A day after the Central Bureau of Investigation (CBI) moved to freeze accounts of his companies, YSR Congress chief Jaganmohan Reddy today hit out at the Opposition, saying that the move was an attempt to politically stifle him ahead of the by-elections in the state. He also questioned the CBI’s action against his companies.

  The investigating agency had, on Tuesday, written to the State Bank of India and the Oriental Bank of Commerce in Hyderabad, directing it to freeze the accounts of three large parts of Jagan’s considerable empire – Jagathi Publications, Indira TV and Janani Infrastructure – pending an inquiry by it. It believes that Jagan, one of India’s richest politicians with declared assets worth 365 crores, benefited from his father’s position as chief minister. YS Rajasekhara Reddy, who died while in office in 2009, allegedly asked companies to invest in Jagan’s firms and in return, they were granted licences or other clearances.

  “Does the CBI intend to close Sakshi? Why should they freeze accounts?” Jagan asked while speaking to NDTV. “The investors in Sakshi are much bigger companies and they cannot be called my benamis. They can buy me out,” said the 39-year-old MP from Kadapa, adding, “I do believe in God and I think Sakshi will go on.” He also said that he would move court against the CBI’s move.

  The YSR Congress chief also slammed the ruling Congress and the Telugu Desam Party, who he alleged had aligned against him. “All of you have joined hands and conspired together just because you are not able to face the political challenge from one person,” said Jagan, who is campaigning in Rayadurg in the Anantpur district, ahead of by-elections next month.

  Jagan’s supporters too have been crying foul over the freezing of accounts, alleging that the move is politically motivated.

  “The probe is court-ordered but not court-monitored. It is PMO-monitored with all the attendant pulls and pressures. They are political because they are peeved with Jagan for taking away a large chunk of Congress vote,” B Somayajulu, Spokesperson of YSR Congress said.

  The move by the CBI on Tuesday came barely 24 hours after summons were issued to Jagan and 12 others – all named as accused in CBI’s chargesheet – to appear before a Special CBI Court on May 28. The Andhra Pradesh High Court had, in August last year, directed the CBI to register a case against Jagan and thoroughly inquire into his alleged financial misdeeds. The investigating agency has also booked 73 companies and individuals, alongwith Jagan, on the directions of the High Court.

  The agency is probing 26 government orders (GOs) that were issued by six ministers, all from the Congress, and eight bureaucrats from the Indian Administrative Service (IAS) during the YSR regime in 2009. The GOs pertain to 26 deals struck between the Andhra Pradesh government and various companies that the 14 people were allegedly responsible for.

  “The political catch-22 situation for the Congress is they have to say YSR was honest but want to prove Jaganmohan Reddy was dishonest. They want to say all those who issued those 26 government orders are absolutely clean and correct but the alleged beneficiaries of the GOs have to be proved to be guilty,” said K Nageswar, political analyst.

  The developments could have significant political ramifications as Andhra Pradesh gears up for byelections to 18 assembly and one Lok Sabha seat in June. Analysts say that Jagan’s party, the YSR Congress, appears to have a definite edge that has made, both the Congress and the TDP, nervous.

  Hence, the clampdown on the finances on the media houses owned by Jagan is significant. The growing popularity and clout of Jagan, in the last one year, has been attributed, in a large measure, to Sakshi TV and channel. The smooth running of both media houses would now crucially depend on whether Jagan possesses enough liquid cash and whether it can find investors who would be willing to pump in money into his company.

 8. Ram

  Economic Times – Jaganmohan Reddy’s firms move court for defreezing accounts, scribes protest

  http://economictimes.indiatimes.com/news/politics/nation/jaganmohan-reddys-firms-move-court-for-defreezing-accounts-scribes-protest/articleshow/13069600.cms

  HYDERABAD: A day after their bank accounts were frozen on CBI direction, Kadapa MP Y S Jaganmohan Reddy’s three companies, including Sakshi TV, moved court seeking defreezing of their accounts to carry out day-to-day business even as the agency’s move drew flak from scribes.

  In three separate petitions filed in the special CBI court here, representatives of Indira Television Ltd, which runs Telugu news channel Sakshi TV, Jagati Publications Ltd, publisher of `Sakshi’ Telugu newspaper and Janani Infrastructure Pvt Ltd alleged that the the action by CBI was aimed at muzzling the voice of print and electronic media and to cause political advantage to the rivals of Jagan.

  The CBI, investigating into alleged disproportionate assets of the YSR Congress chief, has filed three chargesheets in the case and yesterday approached banks for freezing the accounts of the three companies, including the two media entities.

  Following the development, amounts to tune of Rs 2.85 crore in current accounts maintained by the firms in different banks here besides fixed deposit of Rs 103 crore stood frozen.

  In the thick of campaigning for June 12 by-elections, the Jagan issue has generated a lot of heat in the political circles in Andhra Pradesh with the ruling Congress seeking to wash its hands off.

  Andhra Pradesh Chief Minister N Kiran Kumar Reddy said neither the Congress nor the state government have any connection with the CBI inquiry against Jaganmohan.

  Jagan’s YSR Congress dubbed the freezing of bank accounts of Sakshi media house as a “move to gag the freedom of press” and “part of a larger conspiracy to close down the newspaper and television by vested interests and competitors.”

  Sakshi management has moved the AP Human Rights Commission against the CBI action, saying the livelihood of 20,000 employees was pushed into jeopardy.

  Journalists took to streets in different parts of Andhra Pradesh protesting the CBI action of freezing bank acccounts of media groups.

  The Indian Newspaper Society strongly condemned the freezing of bank accounts of Sakshi Group and claimed this will scuttle the process of opinion building in the build-up to bypolls in Andhra Pradesh.

 9. Ram

  Congress to attack Jagans criminal links

  http://ibnlive.in.com/news/congress-to-attack-jagans-criminal-links/256168-60-114.html

  HYDERABAD: A majority of the campaign managers of the Congress seem to be veering round to the view that the party should attack the “criminal nature of YSR Congress Party chief YS Jagan Mohan Reddy’’ more than his corruption if it is to reap a good harvest of votes in the byelections on June 12.

  In the absence of any clear instructions on which aspect of Jagan Mohan Reddy’s public life should be attacked, each leader is talking in terms he thinks fit to diminish the popularity of the Kadapa MP.

  Ever since Jagan Mohan Reddy had left the Congress in 2010 and floated his own outfit ahead of the byelections in Kadapa in May 2011,
  Congress leaders had been maintaining stoic silence on YSR’s scion.
  This led to thinking that many of them were not ready to burn their oars by targeting Jagan Mohan Reddy and lose an opportunity to be on his side if he emerged as an alternative to the Congress. Only the likes of Rajya Sabha member V Hanumantha Rao were harsh on him. When Jagan Mohan Reddy’s “connection” with Mangali Krishna, an accused in the case of attempt on the life of TDP leader Paritala Ravindra in 2001, became known, Hanumantha Rao was the fisrt to pounce on Jagan saying that if such leaders were elected, there would only be more bloodshed and gore.

  The latest thinking in the Congress is that this line of attack on Jagan Mohan Reddy might yield result because people would not like to support a leader who has a criminal background. “People have reconciled to the fact that leaders of all political parties are corrupt. If you can establish the “criminal” past of Jagan Mohan Reddy, it might jell with people,” one senior leader from Kadapa said.

  According to him, there has not been unanimity on what should be said about Jagan Mohan Reddy, Some leaders attack Jagan Mohan Reddy and his father, some attack only Jagan and keep silent on YSR and some attack the Kadapa MP but express their high regard for his father. “This is leading to a situation where we are at a loss to assess how people are receiving us,” he said.

  He is of the view that if one harps on Jagan’s corruption, it may be counterproductive since it will bring the late YSR into the picture. “When you attack Jagan, by implication you are saying that YSR too was corrupt. People are not ready yet to relish if one talks ill of YSR. It is better to go slow on corruption and concentrate on exposing the “criminal nature” of Jagan Mohan Reddy,’’ he said

 10. Ram

  TV5 – YSRCP Leader Vangaveeti radha Dharna at Vijayawada

  TV5 – Special Debate On ‘CBI Freezes Jagan Media Bank Accounts’-Part07

 11. Ram

  HMTV – Svecchaku sankellu _ CBI freeze on Jagan accounts part1

  HMTV – Svecchaku sankellu _ CBI freeze on Jagan accounts part2

 12. Ram

  Senior Journalist ABK Prasad respond on Sakshi Bank A/c Seized

 13. Ram

  Senior journalist Kuldip Nayar respond on Bank a/c freeze of Sakshi media

 14. Ram

  Congress Leader Gade Venkat Reddy comments on Bank A/c freezing of Sakshi

 15. Ram

  Gattu Ramachandra Rao press meet 8th May

 16. Ram

  The Indian Journalists Union respond on Sakshi Bank

 17. Ram

  Left parties respond on Sakshi Bank Accounts Freeze

 18. Ram

  India Today Ex-Editor Venkatnarayana respond on Sakshi Bank Accounts Freeze

 19. Ram

  Jagan interview with CNN IBN on freezes Bank A/c’s

  • CVReddy

   Ram,
   Nice work andi.

   • NLR

    @ RAM garu …

    Excellent job . I am working on the email list for all the editors , judges and others where we can send our ptotest to.
    As I always say the harder they try to crush us the stronger we grow.

 20. ram

  To address President of India,
  http://helpline.rb.nic.in/GrievanceNew.aspx

  To address Governor of Andhra Pradesh
  Email to governor@ap.nic.in

 21. Ram

  http://www.sakshi.com/main/FullStory.aspx?catid=372042&Categoryid=14&subcatid=0

  సంఘీభావం ప్రకటిద్దాం.. సాక్షిని రక్షించుకుందాం!

  సాక్షి కరెంటు ఖాతాలను స్తంభింపజేస్తూ.. సీబీఐ తీసుకున్న నిర్ణయంపై ఎన్నారైలు స్పందించారు. సాక్షి మీడియాపై తీసుకున్న ఏకపక్ష నిర్ణయాన్ని ఖండిస్తూ.. ప్రజాస్వామ్య చరిత్రలో ఇదో బ్లాక్ డే అని వ్యాఖ్యానించారు. సాక్షిపై జరుగుతున్న దాడిని భారత రాష్ట్రపతి, ఉప రాష్ట్రపతి, ప్రధాని, స్పీకర్, అన్ని పార్టీల ఫ్లోర్ లీడర్లు, సుప్రీం కోర్టు ప్రధాన న్యాయమూర్తి, సీబీఐ డెరైక్టర్, ప్రెస్ కౌన్సిల్ ఆఫ్ ఇండియా, ఎడిటర్స్ గిల్డ్, అన్ని రాష్ట్రాల గవర్నలకు టెలిగ్రామ్‌లను, కేబుల్స్‌ను, ఈ మెయిల్‌ను, ఎస్‌ఎంఎస్‌లను పంపి నిరసన వ్యక్తం చేయాలని ఎన్నారైల తరపున అట్లాంటా నుంచి గురువారెడ్డి పిలుపునిచ్చారు.

  Matter for Telegrams& Cables

  President, vice-president, PM, Speaker, Floor Leaders of all parties, CJI CBI Director, Press Council, Editors Guild, Governors of all states

  We condemn CBI freezing bank accounts of SAKSHI media group. As it severely harms freedom of expression, we humbly call for your immediate intervention for lifting up the freeze.

  Save Sakshi, Save Media, Save Democracy

 22. ram

  Even though the account freezing act that CBI has carried is condemnable, it somehow attests to the fact that political opponents have lost one of thier weapons already before the big fight (general elections). I’m sure that CBI and others would have deliberated before proceeding with the freeze. I’m confident that such freeze will not hold the court of law unless the charges are proven to be true, in which case the accused will be convicted. As the proceedings have not been started at all, how could any reasonable court upload account freeze that endangers the lives of several people.

 23. NLR

  Hi friends ,

  I collected the phone numbers of every family i helped in the past and friends from my village and called everyone and requested them to vote for YSRCP. And also requested them to spread the message to their relatives.
  I was surprised to hear that they have already held two meetings in my village and decided that everyone will vote for YSRCP. It is like voting for themselves !!
  They are very confident that Balineni will win with a good majority.

 24. You’re driving in your car (Sakshi).
  CBI will seize your car petrol (Sakshi bank a/c) because they’re investigating on the source of your money to buy that car.

  • NLR

   @ communal award ..

   The common man dont have to drive a car to vote . Most of them come walking and give the biggest slap in their life for the crook cong and tdp .
   YSRCP will sweep the elections .
   100 yr old and 30 yr old party’s dont have guts to face a Young dynamic son of Indian soil .

 25. pavithra

  కర్నూలు: సాక్షి గ్రూప్ సంస్థల బ్యాంకు ఖాతాలను స్తంభింపచేయడం వెనుక ఏఐసిసి అధ్యక్షురాలు సోనియా గాంధీ, ముఖ్యమంత్రి కిరణ్ కుమార్ రెడ్డి, పిసిసి అధ్యక్షుడు బొత్స సత్యనారాయణ, ఈనాడు అధినేత రామోజీ రావు, సిబిఐ హస్తం ఉన్నట్లు వైఎస్ఆర్ కాంగ్రెస్ పార్టీ నేత భూమా నాగిరెడ్డి ఆరోపించారు. సొంత ఆస్తులు అమ్ముకునైనా, భిక్షాటన చేసైనా సరే సాక్షిని కాపాడుకుంటామని ఆయన చెప్పారు. జగన్మోహన రెడ్డి ఒంటరి ఎంతమాత్రం కాదని తెలిపారు. జగన్ వెనుక కోట్ల మంది అభిమానులు ఉన్నారని చెప్పారు. టిడిపి, కాంగ్రెస్ తెరవెనుక రాజకీయాలకు ప్రజలే బుద్ధి చెబుతారని ఆయన హెచ్చరించారు.
  http://www.sakshi.com/main/FullStory.aspx?catid=372049&Categoryid=14&subcatid=0
  Yes!!! indeed people are with you Jagan…. you are not alone.. Millions of people will support you in whatever manner you demand… the more the harassment… the more support you will get….

 26. Admin Team

  I would suggest to create a protected forum for discussing critical things. Please allow authenticated users to get involved in the discussion. “Bavatar Fans” do visit this site more often then they do visit their site. Few Sensitive things written in open forum aren’t good to be exposed. Even before we think about contributing to Jagan/ Sakshi, Let’s not be a problem for them. Let’s Contribute and build a protected forum first.

  My 2 Cents

 27. CVReddy

  It is a Congress-TDP plot
  http://tsr.net.co/2012/05/it-is-a-congress-tdp-plot/4239
  Today is a black day, worse than the Emergency in India. They have made a mockery of democracy. Going purely by allegations, the CBI has frozen the bank accounts of Sakshi newspaper and TV channel. A newspaper that is number 8 in the country, with a circulation of 14.5 lakh according to ABC figures.

  I want to ask if Sakshi has no valuation at all. Who gave them the right to question the valuation of Sakshi? You did not question Eenadu’s valuation. Did the court find anything wrong with Sakshi or say anything adverse about Sakshi’s investments that you took this step? No one has the right to malign someone’s reputation like this.

  This is a plot hatched together by the Congress and the Telugu Desam to eliminate the competition. I want to ask why isn’t the CBI which is also probing the EMAAR case, interrogating Chandrababu Naidu. After the land which cost 4 crore rupees an acre was allotted by Naidu for 29 lakh rupees an acre, setting aside all rules. Now the CBI questions Y S Rajasekhara Reddy’s decision to allot idle land in the backward districts of Medak and Mahbubnagar to Hetero Drugs and Aurobindo Pharma, without realising the allotment of land was made on condition that employment would be created.

  Today, on similar lines, governments of Tamilnadu and Gujarat are giving land free of cost to attract investment. Yet the CBI points fingers at a dead man, who is not around to defend himself. Whatever the plan may be, God is there.

  There will obviously be an impact on the working on the Sakshi newspaper and the channel, though not immediately. We cannot pay salaries if our bank accounts are frozen. We need the support of well-meaning media houses and mediapersons and we will try and garner as much support as we can.

  Every employee of Sakshi understands what is going on. We are a family and we will fight it together. All my investment is in the paper and for those who claim I gained from it, I want to tell them that I do not even draw a salary from Sakshi.

  (Y S Jaganmohan Reddy is Lok Sabha MP from Kadapa)

 28. KG basin gas andhrula hakku.........

  after by-elections ysr congress party should become agressive..
  1) fight legal battles on corruption of all congress tdp and yellow media(i dont understand y sakshi and ysr congress is soft on botsa liqour business and his benami investments in movies)
  2) fight agressively against injustice done to our state on kg basin allocation and involve lot of people in that agitation by telling the benefits like gas supply to every house for only 100rs…..put immense pressure on both central and state government

 29. KG basin gas andhrula hakku.........

  dagulbaji ramoji babu ambani congress bandham
  http://churumuri.wordpress.com/tag/business-standard/

 30. Ram

  Boycott all Yellow Media, Yellow Business Products, Yellow Movies, Yellow websites… NEVER AGAIN

  ‘ఇక నుంచి సాక్షి పత్రికను మాత్రమే చదవండి’

  హైదరాబాద్: సాక్షి సంస్థల బ్యాంక్ ఖాతాల సీజ్‌తో సంబరాలు చేసుకుంటున్న చంద్రబాబు, ఎల్లోమీడియా తీరును వైఎస్‌ఆర్‌ కాంగ్రెస్‌ పార్టీ తీవ్రంగా ఖండించింది. ప్రజాస్వామ్యంపై జరిగిన దాడిని ఖండించని మీడియా సంస్థలకు తగిన బుద్ధి చెప్పాలని కోరింది.

  ఇక నుంచి సాక్షి పత్రిక మాత్రమే చదవాలని, సాక్షిటీవీ మాత్రమే చూడాలని వైఎస్‌ఆర్‌ కాంగ్రెస్‌ పార్టీ ప్రజలకు పిలుపునిచ్చింది. జగన్‌మీద కక్షతో చంద్రబాబు, ఎల్లో మీడియా ప్రజాస్వామ్యంపై దాడిని సమర్ధిస్తున్నాయని ఆపార్టీ నేత వాసిరెడ్డి పద్మ అన్నారు. తెలుగు ప్రజల జీవన విధానంలో భాగమైన సాక్షిని ఎవరూ ఆపలేరన్నారు.

 31. CVReddy

  CBI Court is going to hear Sakshi case tomorrow.

 32. Ram

  Political Vendetta – Attack on Sakshi Media

  http://greatandhra.com/viewnews.php?id=37714&cat=10&scat=25

  What Yellow Media predicted for the past few weeks have been proved right, our leader, YS Jaganmohan Reddy has been summoned by CBI to appear in the court and froze the bank accounts of Sakshi.

  I understand if the CBI would give notice first and then seize the accounts after getting dissatisified with the plaintiff’s explanations.

  The CPI, CPM, Loksatta that cried foul when Margadarsi was served notices by YSR government saying that it was an attack on freedom of press, don’t even say a word on attack on Sakshi is testament to their real intentions then and now!

  Congress High Command led by Sonia Gandhi, in collusion with Chandra Babu, Ambani brothers, and Ramoji Rao. This is an attempt to crush YS Jagan politically and tarnish the legend of YSR.

  The investigative agencies like CBI, ED, in collusion with the judiciary have become part and parcel of the whole episode. This has, in essence pushed the democracy off the cliff. The society and people have to understand that we have a reached a point of no return.

  The democratic values got so devalued in the state after the death of YSR that both Congress party and TDP have colluded shamelessly in destroying the credibility of the independent agencies and the honor of the judiciary. What used to be foul plays in the background before have now become shamelessly open! How else can we explain Jagan, who never was part of any government gets arrested by CBI in misuse of power, while Chandra Babu, who was wielding power while presiding over many, many scandals would get scot free?

  Where are they (Congress/TDP) taking our country, our democracy, and our people to? Don’t they fear the country and its people? A two page letter by a self proclaimed mad dog (Sankar Rao) at the behest of Sonia Gandhi (he admitted categorically) prompted a judge Kakru to order full blown CBI investigation. Sankar Rao was awarded a ministry and Kakru a cabinet rank HRC Chairman. A two thousand page petition, with pin point proofs by Ms Vijayamma was tossed away by judge Rohini, who was appointed to HC by Chandra Babu. Sonia Gandhi is fine with all this, as it is natural justice award on her part to Chandra Babu, who colluded with her, with the help of Ambani brothers. Is this natural justice? None would concur. Sonia Gandhi flouted the democratic values in appointment of Rosayya as the CM in the wake of death of YSR – Narsimahan and the AP High Court were willing partners to this crime.

  We, YSRCP would welcome a full and complete investigation on all the scams and corruption of the last twenty years, and not focus on one popular leader, that already passed away in a tragic helicopter accident on the way to serve people. Let everybody face music, not just Jagan. Let the CBI investigate quid pro quo cases of Ambanis investing thousands of crores in Eenadu for the favors they received from Chandra Babu.

  Let the CBI investigate Chandra Babu’s land allocations to several of his cronies, especially IMG/Billy Rao. Let the CBI dig and discover the corruption of the last twenty years. Why did Congress party allow YSR to become the CM second time if YSR was so corrupt? Do they think people will approve of their JLCs and badmouthing of YSR? The great YSR, who lifted Congress Party to form governments in 2004 and 2009, both in State and at Center deserves better than what Sonia Gandhi is dishing out like a coward after his death. If she keeps the course, she sure will be made to regret, along with Chandra Babu, who colluded with Congress party in this attempt.

  We, YSR Congress Party condemn the summoning of YS Jaganmohan Reddy, who stood against Sonia Gandhi and Congress party for his principled stand and leaving all the ministers, who signed all the GOs that CBI claims helped attract funds in to Sakshi. Also, we challenge all the political parties, including Congress and TDP to seek people’s verdict and not resort to cowardly acts of using governmental agencies to reach political goals. PEOPLE ARE WATCHING – BE CAREFUL!

  For all the countless YSR followers, Gurava Reddy, Atlanta (reddy.gurava@yahoo.com)

 33. CVReddy

  Sakshi is going to CBI Court against CBI.

 34. brothers i am krishna district ysr fan. i am going to sell my property soon. i feel i could contribute some amount to sakshi’s cause. please post the details.

  • Come on Jaiho YSR…

   No need to worry about the people comments . Just I called nearly 60 people from morning to know the situation and how they are feeling about. They are all telling, we are with Jagan….Dont worry..We are going to teach a lesson to all the people who are laughing..

  • kreddy08

   There is lot of outrage in india. Lot of neutral people are coming to us. Thx yellow media.

 35. vissu

  quid pro quo allegations niroopinchaleka… satyam scam laga jagan case ni chestunnaaru… ys intlo bath room lu koodaa clean cheyadaaniki taram gaani panikimalina naa koduku sureedu… veedini ys nettikekkinchukunnaadu… veedu ys gurinchi sakshyam cheppevaadu ayiponaadu…

  • ram

   The alleged case involves money. Unless there is a trail that could be established, any such namesake confessions will not hold the test of law. Because everyone can allege, how could one establish what is truth.

 36. pavithra

  what are the legal alternatives available and how fast we can get the stay on this type of atrocities… sakshi should run for strategic reasons… YSR fans,volounteers,have to come forward in support of making this happen… the management of sakshi / YSR Party should come out quickly with alternative mechanism to run sakshi so that it will have to face similar problems in future from its opponents..

  • pavithra

   sorrry…. sakshi should not face similar problems in future from its opponents..

   • ram

    The best way is to move to higher court to unfreeze the accounts. Courts usually respond favorbly because the money in the account is only alleged to have gotten in quid pro quo. Only when such charges are proved, the action of seizing assets makes sense.

 37. Cheap trick by Italian Congress to bully/coerce Jagan.
  Everybody knows that corrupt money trail leads to Ahmed Patel and stops at Sonia Gandhi’s benami accounts.

 38. CVReddy

  బాబు ఈ ఉప ఎన్నికలు అనవసరపు కర్చు అంటున్నాడు ఇప్పుడు.
  మరి NTR మూడో చోట్ల పోటి చేసి గెలిచి, మిగిలిన రెండు చోట్ల ఎన్నికల పెట్టినిచేవాడు కదా?
  అప్పుడు ఎన్నికల కర్చు భారం ప్రజలపై పడలేదా?

  మనం చేస్తే సంసారం వేరేవాళ్ళు చేస్తే వ్యభిచారమా?

  • Sekar

   Ante Thanu pettina no-confidence motion ki support cheyadam thappu ani chebuthunnada ? Yento eeyanaki mathi poorthigaa dobbindi

   • My dear Friends….
    Let me tell one thing…Whatever happen to Jagan let it be. We are all with Jagan for some cause. We will be with him. He will come out more powerfully and with more energy. Let this dogs bark. We will support him. If neccessary, we will raise funds for running sakshi. Dont be Nervous. dont be impatient. This things make us more strong and strong day by day. We are going to teach a lesson to all of these people and also we are going to learn the lessons from the pains. We must be thankful to all these people because, they are causing pains to us and making us more and more stronger.. Come On..nothing to worry…

    Subba
    Jinju, Korea.

 39. CVReddy

  ఇదేం దర్యాప్తు సంస్థ?
  ‘సాక్షి’ విషయంలో అడ్డగోలు వాదనలు..
  * ప్రైవేటు సంస్థల్లో పెట్టుబడులు కూడదు
  * ఇన్వెస్టర్లకు బయటపడే మార్గాలుండాలి
  * ఒకదానికొకటి పొంతనలేని సీబీఐ వాదనలు
  * ఎఫ్‌ఐఆర్‌లోని ఆరోపణలే చార్జిషీట్లో కూడా
  * ‘ఈనాడు‘పై ముందుకే కదలని దర్యాప్తు సంస్థ

  హైదరాబాద్, న్యూస్‌లైన్: వై.ఎస్.జగన్‌మోహన్‌రెడ్డి కంపెనీల్లో పెట్టుబడులకు సంబంధించి దర్యాప్తు చేస్తున్న సీబీఐ… ఇప్పటికి మూడు చార్జిషీట్లు దాఖలు చేసింది. తొలి చార్జిషీట్లో అది చేసిన వాదనేంటంటే… హెటెరో, అరబిందో వంటి సంస్థలు వైఎస్ రాజశేఖరరెడ్డి ప్రభుత్వ హయాంలో భూముల కేటాయింపులు పొందాయని, వాటిని తక్కువ రేట్లకు కట్టబెట్టడం వల్ల వాటికి రూ.16 కోట్ల మేర లబ్ధి చేకూరిందని, అందుకు ప్రతిఫలంగా అవి రూ.30 కోట్లు ‘సాక్షి’లో పెట్టుబడులు పెట్టాయని.. అప్పుడే అంకెలు నేర్చుకునే చిన్నపిల్లాడు సైతం నవ్విపోయే వాదన ఇది. రూ.16 కోట్ల లబ్ధికి రూ.30 కోట్ల ప్రతిఫలమనేది ఊహల్లో కూడా సాధ్యం కాని సంగతి. కానీ సీబీఐ నిరూపించింది ఇదే.

  రెండో చార్జిషీట్లో…
  రెండో చార్జిషీటు చూస్తే మరీ చిత్రమైన వాదన. దీన్లో అది ఇన్వెస్టర్లకేదో అన్యాయం జరిగిపోతున్నట్లు వారి తరఫున వకాల్తా పుచ్చుకుంది. వై.ఎస్. జగన్‌మోహన్ రెడ్డి ప్రాతినిధ్యం వహిస్తున్న జగతి పబ్లికేషన్స్ సంస్థ బయటి వ్యక్తుల్ని ఆకర్షించి, కంపెనీల చట్టంలోని సెక్షన్ 3 (1)(సి)ని ఉల్లంఘించిందని, ప్రైవేటు లిమిటెడ్ కంపెనీ ఇలా పెట్టుబడుల్ని స్వీకరించటం సరికాదని పేర్కొంది. ఇది కంపెనీ ఏఓఏ(ఆర్టికల్స్ ఆఫ్ అసోసియేషన్)కు కూడా ఇది వ్యతిరేకమని తెలిపింది. పెపైచ్చు అన్‌లిస్టెడ్ కంపెనీలో ఇన్వెస్టర్లు పెట్టుబడి పెడితే.. లిస్టెడ్ కంపెనీల మాదిరిగా మార్కెట్లో ఎప్పుడు కావాలంటే అప్పుడు షేర్లు విక్రయించుకోలేరు కనక వారికి బయటపడే మార్గం (ఎగ్జిట్ రూట్) ఉండాలన్నది సీబీఐ వాదన.

  పెపైచ్చు డెలాయిట్‌కు మౌఖికంగా కంపెనీ గురించి చెప్పి ఎక్కువ విలువ కట్టించుకున్నారని, దాని ఆధారంగా పెట్టుబడులు తెచ్చుకున్నారని, ఇది ఇన్వెస్టర్లను మోసం చేయటమేనని పేర్కొంది. ఒకవైపేమో రాజశేఖరరెడ్డి హయాంలో ప్రయోజనాలు పొందినందుకే వారు ‘సాక్షి’లో పెట్టుబడులు పెట్టారని వాదిస్తున్న సీబీఐ… మరోవంక ఇన్వెస్టర్లకు తప్పుడు సమాచారమివ్వటం ద్వారా వారిని మోసగించారని పేర్కొనటంలో ఔచిత్యమేంటన్నది ఎవ్వరికీ అర్థం కాదు. అసలు ఈ పరస్పర విరుద్ధ వాదనలు ఎక్కడ అతుకుతాయన్నది ఎంత బుర్ర బద్దలుగొట్టుకున్నా అవగతం కాదు కూడా.

  ఈ వాదన ‘ఈనాడు’కు వర్తించదా?
  వై.ఎస్.విజయమ్మ పిటిషన్ వేయటంతో.. దానిపై హైకోర్టు సీబీఐ విచారణకు ఆదేశించటంతో రామోజీ పెట్టుబడుల వ్యవహారాన్ని శోధించే అవకాశం కూడా సీబీఐకి వచ్చింది. దాదాపు నెల తరవాత చంద్రబాబు కుట్రలు, కుతంత్రాల ఫలితంగా ఆ విచారణ ఆగిపోవటం వేరే విషయం. అయితే దర్యాప్తు చేయటానికి దొరికిన నెలరోజుల్లో సీబీఐ ముందుకు కదిలే ప్రయత్నం ఎంతమాత్రం చేయలేదు. పోనీ విజయమ్మ దాఖలు చేసిన పిటిషన్‌ను చూసినా… రామోజీకి సంబంధించిన పూర్తి వ్యవహారం ఆధారాలతో సహా తెలిసి ఉండేది.

  ఇక్కడ ‘సాక్షి’ విషయంలో సీబీఐ చేసిన వాదనను ‘ఈనాడు’కు వర్తింపజేస్తే… రామోజీకి చెందిన ఉషోదయా ఎంటర్‌ప్రైజెస్ ప్రైవేట్ లిమిటెడ్‌లో… బోలెడన్ని గొట్టం కంపెనీల ద్వారా రిలయన్స్ పెట్టుబడులు పెట్టింది. ఉషోదయ కూడా ప్రైవేట్ లిమిటెడ్ కంపెనీయే. ఒక ప్రైవేట్ లిమిటెడ్ కంపెనీలో ఇతర వ్యక్తులు పెట్టుబడి పెట్టడమే నేరమని వాదిస్తున్న సీబీఐ… గొట్టం కంపెనీలు పెట్టుబడి పెట్టడాన్ని ఎందుకు నేరమనుకోలేదు? ‘సాక్షి’ కొత్త సంస్థ. మూడు నాలుగేళ్లు గడిస్తే లాభాల్లోకి వస్తుందనే అంచనాలు ప్రమోటర్లకు ఉన్నాయి. కానీ రామోజీ సంస్థ 30 ఏళ్లుగా భారీ నష్టాల్ని మూటగట్టుకుంటూనే ఉంది.

  మరి దాన్లో ఇన్వెస్టర్లు ఏం ఆశించి పెట్టుబడి పెట్టారు? ఇది సీబీఐకి నేరమనిపించలేదా? ‘సాక్షి’ షేరు రూ.350 ప్రీమియానికి అమ్మటమే నేరమైతే… రామోజీ ఒక్కో షేరును రూ.5,28,630కి విక్రయించటం ఘోరమనిపించలేదా? తనకున్న ఫిల్మ్ హక్కులు, పాత చెత్త సీరియళ్ల రీళ్లు తదితరాల్ని చూపించి… వాటినే అమూల్యమైన ఆస్తులుగా ఎర్నెస్ట్ అండ్ యంగ్ ద్వారా వాల్యుయేషన్ చేయించిన రామోజీ… వాటి ఆధారంగా రూ.2,600 కోట్ల పెట్టుబడులు గొట్టం కంపెనీల ద్వారా తెచ్చుకోవటం అక్రమమనిపించలేదా?

  సీబీఐ జాయింట్ డెరైక్టరు లక్ష్మీనారాయణ నేతృత్వంలోని బృందం ఇలా రెండు రకాల దర్యాప్తులకు ఎందుకు మొగ్గు చూపుతోంది? అసలు దీన్ని దర్యాప్తు సంస్థ అనొచ్చా? దర్యాప్తు సంస్థ అంటే నిజానిజాల్ని నిష్పాక్షికంగా నిర్ధరించే సంస్థ కదా? అసలు హైకోర్టు ఆదేశించాక నెలరోజుల పాటు రామోజీపై దర్యాప్తు కోసం ఎందుకు ముందుకు కదల్లేదు? సాక్షి మాదిరిగా ‘ఈనాడు’ ఖాతాల్ని ఎందుకు సీజ్ చెయ్యలేదు? ఎక్కడ ఎవరు ఏ స్విచ్ నొక్కారు? ఇవన్నీ ప్రశ్నలే. సీబీఐ మాత్రమే జవాబు చెప్పగలిగే ప్రశ్నలివి.

  ‘మార్గదర్శి’ పేరుతో 2,500 కోట్లు వసూలు చేసినా..
  హిందూ అవిభాజ్య కుటుంబం (హెచ్‌యూఎఫ్) పేరుతో రిజర్వు బ్యాంక్ నిబంధనలు తుంగలో తొక్కి మార్గదర్శి ఫైనాన్షియర్స్ పేరుతో ప్రజల నుంచి రూ.2500 కోట్లు వసూలు చేసిన రామోజీరావుపై ఈ రాష్ట్ర ప్రభుత్వం నామమాత్ర చర్యలు తీసుకోలేదు. అక్రమ వ్యాపారం చేసి డిపాజిట్‌దారులకు శఠగోపం పెట్టే ప్రయత్నం చేశారంటూ రాజమండ్రి కాంగ్రెస్ ఎంపీ ఉండవల్లి అరుణ్‌కుమార్ ఫిర్యాదుపై ప్రభుత్వం ఇప్పటిదాకా స్పందించలేదు. అక్రమంగా డిపాజిట్లను సేకరించినందున రూ.2500 కోట్లు జరిమానా చెల్లించాలంటూ ఆదాయపన్ను శాఖ జారీ చేసిన నోటీసులపై రామోజీరావు హైకోర్టు నుంచి స్టే తెచ్చుకుంటే కేంద్ర ప్రభుత్వం ఈనాటి వరకూ దానిని వెకేట్ చేసేందుకు ప్రయత్నం చేసిన పాపాన పోలేదు.

  మూడవ చార్జిషీట్లోనూ అంతే…
  తాజాగా సీబీఐ దాఖలు చేసిన మూడో చార్జిషీట్లోనూ అదే తీరు. విశాఖలోని పరవాడ ఫార్మా సెజ్‌లో… 2,100 ఎకరాలు కేటాయించిన చంద్రబాబు నాయుడిని పట్టించుకోనే లేదు. ఆ సెజ్‌లో గ్రీన్‌బెల్ట్‌ను తగ్గించడానికి వైఎస్ రాజశేఖరరెడ్డి ప్రభుత్వం అనుమతించటం వల్ల రాంకీ సంస్థకు 50 ఎకరాల మేర ప్రయోజనం చేకూరిందని… అందుకోసం అది జగతి సంస్థల్లో రూ.10 కోట్లు పెట్టుబడి పెట్టిందనేది సీబీఐ వాదన. మరి 50 ఎకరాలు కలిసి వచ్చినందుకు గనక రాంకీ సంస్థ జగన్ కంపెనీల్లో రూ.10 కోట్లు పెట్టుబడి పెట్టి ఉంటే… 2,100 ఎకరాలు కేటాయించినందుకు చంద్రబాబుకు ఏమిచ్చి ఉండాలి? ఇవన్నీ సీబీఐకి పట్టవా? వైఎస్‌ను టార్గెట్ చేయటమేనా దాని లక్ష్యం? ఇంకెన్నాళ్లు ఈ దిగజారుడుతనం?

 40. Sridhar

  Any how they all know YSRCP is going to sweep in elections, with this or with upcoming problems…..Cong and TDP will say….YSRCP won because of sympathy. If this seizing and court summons doesnt happen and after results, Cong and TDP cant show there faces to AP and to Indian Public.

  With this, the both will say its because of Sympathy YSRCP won and its not going to reflect in upcoming elections.

 41. CVReddy

  Watch sakshi Live now.
  Sakshi TV MD Dileep Reddy is special guest now and is explaining about sakshi Accounts,CBI etc

  • Indrasena

   What will happen now..don’t tell me we will get problems,We will always have problems and we have to concentrate on how to solve the problems

 42. NLR

  GOD broke her neck and spine …but could not still stop her from completing the marathon .

  http://news.uk.msn.com/uk/bionic-woman-completes-marathon

  Can Sonia stop JAGAN from accomplishing his mission ?? No NEVER .
  We do not need media to win a race ..we need people.

 43. CVReddy

  Cong is going to pay heavy price in coming by-elections.
  People are fed up with TDP News and can’t tolerate this kind of evil deeds.

 44. Indrasena

  We are the fighters..We fight until our death.
  I will give 1 lakh rupees.
  CV Reddy Anna:
  Please start collecting money..We should be helpful to the Jagan in the hour of need.

  • CVReddy

   Indra,
   Thanks for your love and affection towards our party,paper and TV.
   I told our people already.
   We have to wait till we get nod from them.

  • we can raise 500 CR in no time .. let’s not worry too much.. All we need is one word from Jagan .. we will show the real power

   • rdbreddy

    I can contribute upto 50 lakhs to fight this injustice.
    Please let me know the details. Thank-you.

   • kreddy08

    I talked to some one close to jagan–no need to worry. they predicted it and have funds to run show. If needed there are lot of people to fill coffers. Maximum mileage must still be obtained from CBI’s thoughtless action which only ended up enraging lot of people and rised committment levels of loyalists.

 45. Rajasekhara

  Hi Manajagan team,

  I had a small idea can it help Us .

  wikileaks website finance also blocked by US govt . Still wikileaks continuing work because of individual contributions/donations .

  sakshi team also do the same . Ask support from YSR Followers .
  It will benifit sakshi financially and moral booster for Sakshi team. CBI Can`t do with individual contriubutions/donations.

  ex:- if we can make 100 people 10,000 donations per day its 10L .

  Please Pass this information to Sakshi team. discuss if you have more ideas.

  Regards,
  Rajasekhara .

 46. CBI అంటే కాంగ్రెస్ బ్యూరో ఆఫ్ ఇన్వెస్టిగేషన్స్. కాంగ్రెస్ అంటే సోనియా. ఈ రోజు సి.బి.ఐ సాక్షి,జగతి పబ్లికేషన్స్,ఇందిరా టెలివిజన్ సంస్థల బ్యాంక్ ఖాతాలను స్థంబింప చేసింది అంటే సి.బి.ఐ చేత ఆ పని చేయించింది సాక్షాత్తు సోనియానే.

  ఇంతటి నీచానికి దిగజారిన సోనియాను -ఇంతటి ప్రజాస్వామ్య ఖూనికి పాల్పడ్డ సోనియాను, మీడియా గొంతు నొక్కిన సోనియాను మహత్తర త్యాగశీలి అంటున్నారేమిటి దేవరా అని మీరు ప్రశ్నిస్తారు.

  పాయింటుకొస్తా..పాయింటుకొస్తా..

  పాయింట్ నెంబర్ 1:

  రాష్ఠ్ర్ర దేశ రాజకీయ ముఖ చిత్రాన్ని మార్చెయ్య గల ఉప ఎన్నికలు సమీపిస్తున్నాయి. కౌంట్ డౌన్ మొదలై పోయింది.

  ఎమ్మార్ కుంభ కోణం కేసులో కాని, అక్రమాస్తుల ఆరోపణల కేసులో కాని ఏ 2 మొదల్గొని చాలా మంది అరెస్ట్ అయ్యారు. కాని ఏ1 అయిన జగన్ పై మాత్రం ఏ చర్యలు లేవని ఆడిపోసుకున్నారు

  అంతే కాదు జగన్ ఏ రోజుటికైనా కాంగ్రెస్లోకి వెళ్ళి పోతాడని జోస్యం చెప్పేరు. కాంగ్రెస్ తో కుమ్మక్కయ్యారని నీలాపనిందలు వేసేరు.

  ఈ రోజు బ్యాంక్ ఖాతాలు స్థంభింప చెయ్యడంతో ఇవన్ని ఎగిరి పోతాయి. దీంతో జగన్ విస్వసనీయత, ఇమేజ్ నూరింతలు పెరుగుతుందని తెలిసి ఈ పని చెయ్యించిన సోనియా మహత్తర త్యాగశీలి కాదా?

  పాయింట్ నెంబర్ :2

  ఇందిరా మరణానంతరం మనకీ రాజకీయాలొద్దు మా దేశానికి వెళ్ళి పోదామన్న సోనియా – రాజీవ్ మరణానంతరం ఏళ్ళ తరబడి ఇంటికే పరిమితమైన సోనియా -బోఫర్స్ కుంభకోణ నిందితులతో “దగ్గర” సంభందం ఉన్న సోనియా పైనే దేశ ప్రజలు ఎంతో కొంత సానుభూతి చూపి నిలబెట్టారు.

  అటువంటిది తండ్రి మరణానంతరం కేవలం ఇచ్చిన మాట నిలుపుకోవడం కోసం చేసిన ఓదార్పు యాత్రను అడ్డుకో చూసినందుకు తిరుగు భాట పట్టిన జగన్ని, తండ్రి పథకాలు అమలై తీరాలని పోరాడుతున్న జగన్ని, ఈ సమ్మన్లు ,స్ఠంభనలు ,జప్తులు ,అరెస్టులు జరుగుతాయని తెలిసి తెలిసి ప్రజా పక్షం నిలబడి పోరాడుతున్న జగన్ని ఎంతగా ఆదరిస్తారో సోనియాకి తెలియందేం కాదు. ఈ మాత్రం దానికి బుర్ర కూడ అవసరం లేదు.

  ఈ పరిస్థితిలో జగన్ పై ఈగ వాలితే సానుభూతి ఉప్పెనలా ఎగిసి పడుతుందని తెలిసి తెలిసి -రాష్త్ఠ్ర్రం లో ఇప్పటికే ఖయమై పోయిన ఉప ఎన్నికల విజయం ఘన విజయంగా -చారిత్రిక విజయంగా విశ్వరూపం దాలుస్తుందని తెలిసి తెలిసి -కాంగ్రెస్ పార్టి బంగాళా ఖాతంలో కలిసి పోతుందని తెలిసి తెలిసి ఈ పని చెయ్యించారంటే సోనియా
  మహత్తర త్యాగశీలియే..

  ఈ దుశ్చర్యలకు పూర్వమే జగన్ సి.ఎం కావడం ఖాయమై పోయింది. ఈ సమ్మన్లు -స్థంభనలు సెకండ్ బుల్లెట్ పౄఫ్ వంటిది.

  అయినా తనకు వ్యతిరేకంగా పోరాడుతున్న వ్యక్తికి సెకండ్ బుల్లెట్ పౄఫ్ అందించాలంటే కూడ కాస్త త్యాగ భావం ఉండాలిగా.

  అందుకే చెబుతున్నా సోనియా మహత్తర త్యాగశీలి

 47. Ramana

  Basterds..finally they achieved what they wanted….em kharma raa babu…..motta modatisaari Devudu ante virakthi kaluguthundi….Inta neechaniki digajaarathaaraa? Johar YSR..ekkadunnavayyaaa?

 48. We will sweep all the by elections and will show people power..

 49. SivaSankara Reddy

  They can’t do anything to Saskhi & to Jagan . If they seized one account , we can create another account , may be the amount in the account we will not be able to use … They wont get any thing out of this action … Thanks to CBI to helping us to win the seats with good margin .

 50. I pray god to give strength to Sakshi employees.

  Is there anything we can do?

 51. NLR

  Whatever they do …we will come out with flying colours.
  How many CM’s in India have their own media ?? May be none !!
  They are helping us to sweep the elections.
  GOD save India from the Italians who are worse than the british .
  Sonia could be the biggest dictator ever ruling the largest democracy .
  They dont have guts to face a less than 40 year old young Legendary son of Indian soil .

 52. You can operate opening new accounts.. only funds in older account will be seized

 53. NLR

  Dustashakthulu nasinche roju daggara padindhi .
  We did not have any media for YSR to win twice .
  Cong, TDP or CBI cannot stop people from voting and that is when they will be permanently burried .
  Idiot JD Laxminarayana is behaving as Sonia’s dog. Shameless Indian.
  We just have to wait for one more month and the govt will collapse after that.

 54. … this shows how strong we are how much scared they are.. they think that they can stop us from winning .. 🙂 I am sure people will show them the power, a blow they never expected before.

 55. sekar

  whats the next step? How will the money flow? In and out now? Good that Vijay Sai Reddy is out on Bail now..

 56. CVReddy

  CBI has seized Sakshi Bank Accounts.

 57. Rajasekahra

  Well Said Jagan Anna……………….

  we can put catptions to counter yellow media.
  ” Manavathyam ee na kulam . Sodharavabhavam eee na matam . ”
  Please guys give your thoughts .

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s