వైసీపీ కేడర్‌లో పెరిగిన ధీమా

http://www.tv5news.in/districtwide/hyderabad/item/6060-jagan-mohan-reddys-bail-petition-updates

జగన్‌ మళ్ళీ ప్రజాజీవితంలోకి రానున్నారు. త్వరలోనే ఆయనకు బెయిల్ వచ్చే అవకాశాలు కనిపిస్తున్నాయ్‌. బెయిల్‌ పిటీషన్‌పై విచారించిన సుప్రీంకోర్టు సీబీఐ తీరును ప్రశ్నించడం జగన్‌కు కలిసొచ్చే అంశమే. అన్నీ అనుకూలిస్తే ఈనెల 28న బెయిలొచ్చే అవకాశాలు మెండుగా కనిపిస్తున్నాయ్‌.సుప్రీంకోర్టు వ్యాఖ్యలు వైసీపీలో ఆనందాన్ని రేకెత్తిస్తున్నాయ్‌. తమ నాయకుడు జగన్మోహన్‌రెడ్డి బెయిల్‌పై త్వరలోనే బయటకు రావడం ఖాయమని ఆ పార్టీ శ్రేణులు కొండంత ఆశతో ఉన్నారు. జగన్‌ బెయిల్‌ పిటీషన్‌ విచారణ సమయంలో ధర్మాసనం లేవనెత్తిన ప్రశ్నలు సీబీఐ గొంతులో పచ్చి వెలక్కాయ పడేలా చేశాయ్‌. ఛార్జిషీట్లు, విచారణ, అరెస్ట్‌…ఇలా అన్ని విషయాల్లో సీబీఐ తీరుపై న్యాయస్థానం ప్రశ్నలు సంధించింది.

జగన్‌ బెయిల్‌ పిటీషన్‌పై శుక్రవారం సుప్రీంకోర్టులో అరగంటపాటు ఆసక్తికర వాదనలు జరిగాయ్‌. జగన్ అరెస్ట్‌ రాజకీయ కుట్రలో భాగమేనని ఆయన తరపున న్యాయవాదులు గోపాల్‌ సుబ్రహ్మణ్యం, అల్తాఫ్‌లు ధర్మాసనానికి విన్నవించారు. జగన్‌ కోర్టులో హాజరు కావాల్సి ఉండగా అరెస్ట్‌ చేయడాన్ని తప్పుబట్టారు. లక్షకోట్ల అవినీతంటూ చెప్పుకొచ్చిన సీబీఐ ఛార్జిషీట్లకొచ్చేసరికి నిరూపించలేకపోయిందని వాదనలు వినిపించారు. జగన్‌ అరెస్టై వంద రోజులు పైనే గడిచాయని, బయట ఉన్నా, జైల్లో ఉన్నా సీబీఐ విచారణకు ఎప్పుడూ సహకరిస్తూనే ఉన్నారని న్యాయవాదులు కోర్టుకు తెలిపారు. జగన్‌ అరెస్ట్‌కు ముందు మూడు చార్జిషీట్లు వేసిన సీబీఐ, అరెస్ట్‌ తర్వాత సప్లిమెంటరీ వేయలేదని కోర్టు దృష్టికి తీసుకొచ్చారు. సప్లమెంటరీకి ఎన్ని రోజులు సమయం తీసుకుంటారని న్యాయమూర్తులు ప్రశ్నించారు.

అటు సీబీఐ తరపున అదనపు సోలిసీటర్‌ జనరల్‌ మోహన్‌జైన్‌ ధీటుగా వాదనలు వినిపించే ప్రయత్నం చేసినప్పటికీ ప్రతీ విషయంలోనూ సీబీఐ తీరును కోర్టు తప్పుబడుతూ ప్రశ్నలు సంధించింది. మొదటి ఛార్జిషీటుకు ముందే జగన్‌ను ఎందుకు అరెస్ట్‌ చేయలేదో వివరణ ఇవ్వాలని కోరింది. రెండు రోజుల విచారణ అనంతరం ఎందుకు అరెస్ట్‌ చేయాల్సి వచ్చిందని ప్రశ్నించింది. కోర్టుకు హాజరవ్వాల్సి ఉండగా నోటీసులు జారీ చేయడంపై వివరణ కోరింది. సీబీఐ దాఖలు చేసిన కౌంటర్‌ అఫిడవిట్‌ను పూర్తిగా అధ్యయనం చేసిన తర్వాతే జగన్‌ బెయిల్‌పై నిర్ణయం తీసుకుంటామని చెప్పింది. తదుపరి విచారణ ఈనెల 28కు వాయిదా వేస్తున్నట్లు ధర్మాసనం ప్రకటించింది.కోర్టులో అన్ని విషయాల్లోనూ జగన్‌కు అనుకూలంగా వాదనలు జరగడంతో బెయిల్‌ ఖాయమని వైసీపీ కేడర్‌ ఖుషీ అవుతోంది. జననేత త్వరలోనే జైలు నుంచి బయటపడ్తారని ధీమాగా ఉన్నారు. కార్యకర్తలు, అభిమానుల కూడా జగన్‌ విడుదల కోసం వేయికళ్ళతో ఎదురు చూస్తున్నారు. ఎట్టి పరిస్థితుల్లోనూ ఈనెలాఖరున బెయిల్‌ రావడం ఖాయమని ధీమాగా చెబుతున్నారు.

8 Comments

Filed under Uncategorized

8 responses to “వైసీపీ కేడర్‌లో పెరిగిన ధీమా

 1. CVReddy

  MY DREAM IS TO SEE JAGAN AS CM: KONDA SUREKHA

  Former minister and YSR Congress Party leader, Konda Surekha said that her dream was to see YSR Congress Party President YS Jagan Mohan Reddy as the Chief Minister of AP.
  She and her husband, Murali added that they would remain loyal to the YSR family and stand by them through thick and thin. They asked people whether they had not seen through KCR’s true colors.

 2. CVReddy

  Why Should YSR Cong Merge With Cong?

  http://greatandhra.com/viewnews.php?id=40644&cat=15&scat=16

  Tell me one reason why YSR Congress has to merge with the Congress. When we are in such a strong footing, where is the need for us to merge with the Congress? We don’t ditch the people who had given us massive mandate in the recent by-elections,” Vijayamma said.

  YSR Congress party honorary president Y S Vijayalakshmi is getting matured in her political rhetoric with every passing day. Apparently realizing that her recent off-the-cuff remark on her party’s future political strategies has created a political sensation, she has sought to put the record straight.

  When media persons brought to her notice the Telugu Desam Party leaders’ comment that the engagement between YSR Congress and the Congress was already over and it was only a metter of time that the wedding took place, Vijayamma shot back saying: “Tell me one reason why YSR Congress has to merge with the Congress. When we are in such a strong footing, where is the need for us to merge with the Congress? We don’t ditch the people who had given us massive mandate in the recent by-elections,” Vijayamma said.

  She clarified that there was no connection between the merger talk and the release of her son Y S Jaganmohan Reddy from jail on bail. “It is more than 90 days since he had been sent to jail. Since the charges have not been proved against him, he will naturally come out on bail. Just for securing bail for him, we don’t have to merge with the Congress,” Vijayamma said.

 3. CVReddy

  CHANDRABABU: FACTS VS FICTION
  http://sakshipost.com/index.php/news/state/3148-chandrababu-facts-vs-fiction

  Chandrababu Naidu is at it again. If there’s anyone who is a past master at misleading the public, it’s him. His latest conjuror’s trick is his declaration of assets.
  The actual value of the assets does not figure in the declaration. His Jubilee Hills house, for instance, is worth Rs 23 lakhs in his latest claim! Contrast this with what he pegged it at in his affidavit for the 2009 election–Rs .8.89 crores! He had also claimed that he had taken Rs.5 crore bank loan on the building’s mortgage.

  Here are some more interesting facts:
  *Chandrababu was elected as a MLA for the first time in 1978.
  *By then, his family had total assets of 3 acres of land–father Kharjuranaidu had half an acre of land while his mother had two and a half acres.
  * He became a minister soon.
  * In 1994 Chandrababu Naidu became the Chief Minister .
  * According to Babu his assets reached to 7.7 crores as per his declaration made in 1999.
  * His assets’ graph meanwhile, continued to rise; by 2004 it touched Rs.20 crores, and went up to around Rs 60 crores by 2009. All these facts are mentioned in his affidavits. Interestingly, the actual value of the assets has never been revealed.

  * What about assets in the names of the relatives? Altogether, assets worth how many thousands of crores of rupees does he have?

  * His 17 bedroom house, built on a plot of 1,125 yards in the posh area of Jubilee Hills is worth Rs.23 lakhs, according to him?
  * His wife, Bhuvaneswari has real estate holdings in Hitech City, and has 5 acres of the land in Madinaguda. This is said to be worth only Rs. 73 lakhs? What about the the other 5 acres of land said to belong to Lokesh?

  * The market value of Heritage Foods is Rs .320 crores and Chandrababu’s family is only the majority shareholder in it . Isn’t it worth at least Rs 150 crores?
  * Where did Ammanamma get Rs. 75 lakhs from in 2000 ? What was her source of income? Why did she gift it to Lokesh and not the others?
  * Why did Lokesh focus on real estate in Mumbai and Karnataka? Did buy the lands there or was it quid pro quo?
  * Chandrababu continues to cite nominal figures for which he bought properties instead of their current value?
  *Why does he say that his sister-in-law has a house in Manikonda instead of saying that she has a villa in EMAAR?
  * Why does he never speak about Sujana Choudhury’s shares in Dolla institutions?

 4. I donno why SAKSHI is giving importance to the gossips regarding CM CHANGE and all…..

  CM ni change chesthe yenti….lekapothe yenti??????2014 varaku INC CM ye kadaaa vundedi……..

  and……ivaaala BABU gaaari Wealth ki sambandhinchina articles lo kudaaa 1994 lo CM BABU CM inattu gaaa publish chesaaaru…..not in a single instance…..almost 3-4 times 1994 lo CM ayyaaka ani raasaaru……ilaaanti blunders raasthe yelaa??????

  and….MAIN edition lo printing mistakes……vyakarana dhoshaaalu…….every day 3-4 vuntunnaaayi…..

  asalu yevaru EDIT chesthunnaaaro ardham kaavadam ledu…….could anybody take these things into the notice of SAKSHI management?

  I like/LOVE SAKSHI……..alaage I like TELUGU LANGUAGE…..bhasha lo thappulu kanipisthunte manasu chivukkumantondi……

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s