బాబు వెడలె.. డాబు అదరగ !

http://www.andhrabhoomi.net/content/chandra-babu-pada-yathra

17 Comments

Filed under Uncategorized

17 responses to “బాబు వెడలె.. డాబు అదరగ !

 1. vissu

  విజయమ్మ వ్యూహం ఏమిటి?
  విజయమ్మ ఒక ఆంగ్ల పత్రికకు ఇచ్చిన ఇంటర్వ్యూలో మాట్లాడిన అంశాలపై రాజకీయ వర్గాల్లో రకరకాల చర్చలు జరుగుతున్నాయి. ఏ లక్ష్య సాధన కోసం విజయమ్మ ఈ ఇంటర్వ్యూ ఇచ్చారనేది వారికి అర్థం కావటం లేదు. వైకాపాను తమ పార్టీలో విలీనం చేయాలని కాంగ్రెస్ నాయకులు అడిగినట్లు చెప్పటం ద్వారా విజయమ్మ ఎవరికి, ఏ సందేశం పంపించేందుకు ప్రయత్నిస్తున్నారని వారు అడుగుతున్నారు. తన కుమారుడు రాహుల్ గాంధీ ప్రధాన మంత్రి కావాలని సోనియా గాంధీ కోరుకున్నట్లే తాను కూడా తన కుమారుడు జగన్‌మోహన్ రెడ్డి రాష్ట్ర ముఖ్యమంత్రి కావాలని కోరుకోవటంలో ఎలాంటి తప్పులేదంటూ విజయమ్మ చేసిన వాదన రాజకీయంగా నష్టం కలిగిస్తుందని పలువురు కాంగ్రెస్ ఎంపీలు, వైకాపా సానుభూతి ఎంపీలు అభిప్రాయపడ్డారు. ఇలాంటి మాటల వలన సోనియా గాంధీ ఆగ్రహానికి గురికావటం మినహా మరే ఇతర ప్రయోజనం పొందలేరని వారు చెబుతున్నారు. జగన్‌ను రాహుల్‌తో పోల్చటం విజయమ్మకు ఏ విధంగా సబబని వారు అడుగుతున్నారు. విజయమ్మ ఈ ఇంటర్వ్యూ ద్వారా ఎవరి సానుభూతి సంపాదించేందుకు ప్రయత్నించారని వారు అడుగుతున్నారు.http://andhrabhoomi.net/content/vh-0…. suprim court lo bail pitishan vese ee time lo ilaanti wrong timing statements

 2. Indrasena

  విజయమ్మ గారి స్టేట్మెంట్ లో తప్పేమీ ఉంది. ఈ యెల్లో మీడియా కి యెల్లో ఫెలోస్ కి పనేమీ లేదు .వాళ్ళని జనాలు నమ్మితే మిగతా వాళ్లకి డిపాజిట్లు కూడా రావు. ఎన్నికలకి ముందు ఒక మాట, ఎన్నికల తరువాత ఇంకొకటి చేస్తే మనకి చెంద్ర బాబుకి తేడా ఏముంది .మన స్టాండ్ క్లియర్ .కమ్యూనల్ NDA కన్నా upa కి కానీ 3 rd ఫ్రంట్ కానీ సప్పోర్ట్ ఇస్తాము అన్నము .మొదటినుండి మన స్టాండ్ ఇంతే . నిజాయితీ లేకుండా అనవసరపు ప్రచారం మీద ఆధార పడే tdp లాంటి డ్రామా పార్టీలకి అవసరం మనకి అవసరం లేదు NDA ..
  ప్రజలని మోసం చేస్తే చంద్ర బాబు లాగా తయారవుతుంది మన పరిస్థితి .

  అసలు bjp కూడా ఒక పార్టీ నేనా ? వేలమంది ముస్లిం మైనారిటీ ల ప్రాణం తీసిన ఫాసిస్ట్ మోడీ కూడా లీడర్ గా ఉండటం మనదేశ ఖర్మ.
  గుజరాత్ అభివృద్ధి చెందింది అంటే అది గుజరాతీయుల వ్యాపారదక్షత మాత్రమె .మోడీ అనే వాడు పరమ దుర్గార్మపు ఎదవ. అసలు ఆ పార్టీ గురించి ఆలోచించడమే పరమ దండగ.

 3. Madhu

  I don’t see anything wrong in Vijayamma’s statement. YSRCP’s stand is very clear from the day one. For any local party, there are only 3 choices to choose at centre. Public is intelligent enough to understand the situation. What options CBN have now? If he says only 3rd front, can you imagine the stability of such govts with out the support of Cong or BJP? What are the chances of getting plum posts to our state? We have already seen this scenario.

  • sekar

   The timing of the statements are very important in politics. In the interests of the state it may be a good stand. But there is absolutely no need to declare our post-poll strategies. I think it does not benefit the party. I think we should give more diplomatic replies for such queries.

   • Madhu

    TDP and Yellow media is just trying to divert ‘Dadi’ issue using this interview. Main heading of ET news itself clearly says Third front or UPA. Why do you think they are intentionally ignoring Third Front? I think TDP is more scared of YSRCP’s Third Front option which will make TDP isolated from Left and other 3rd front parties. So please don’t fall in their trap.

  • Vijay Nalabolu

   Well said Madhu. Vijayamma just repeated what Jagan said. Nothing wrong in it. Better to project reality now instead of betraying people later.

   • snreddy

    you are absolutely correct vijay any political party should not betray people,any party should not think about timing if they think about timing people think they are opportunistic,

 4. sekar

  In politics, a matured party will not answer for certain questions. There is no need to give our stand at this moment. We have already given the stand once. No need to repeat the same mistake and later go in defence mode.
  A simple answer can be:
  1) No pre-poll alliance with any party
  2) Post-polls, we will take the decision after the elections depending on the situation keeping the state interests in mind(as CVRMurthy garu pointed out here).

  We are doing the 1st one right, but not the 2nd one.

 5. CVR Murthy

  Goof up by YSRCP why should they mention about supporting UPA post 2014 now. They could have simply said we will evaluate options later.

  • vissu

   yes sir… it is too bad and irresponsible. .. they have insulted YSR like anything.. worst part is they put Jagan behind the bars… even if they prove Jagan as guilty also, i will vote for Jagan only as we all know how the systems got spoiled.. . but these kind of statements really hurts…..

   • CVR Murthy

    This is not the first time such a statement is made. That too coming from Hr.President again and again will damage parties reputation. They need to have one stand i.e state’s interests .If that is so one would know the position later. We should infact be saying that chances of Non BJP and NON congress government are good. NDA may have PM from Non BJP . UPA may have NON congress PM in view of the allies conditional support. There could be complete realignment of political forces completely different from the present formations (NDA ,UPA and Third Front). Whatever be the decision. She has to restrain herself from airing views. In fact , She needs proper support during interviews.

  • Sekar

   Yes. There is no Ned to mention again. Did babu mention? These kind of immature statements by Vijayamma are really a bit irritating . Already mentioned in the past. why to mention again and again. Now with such statements, whatever allegations about TDP-Congress match fixing will go in vain. Not sure when they will learn.

  • sharath

   Dadi meeku MLC isthe BC’s ki respect ichinatta.. this is very common in elections where last minutes changes to candidate list.. stop playing caste card

 6. NLR

  For a break from politics…
  A pioneer in World Pharmaceutics ..Dr.K Anji Reddy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s