Jagan bail : SC notice to CBI

http://www.thehansindia.com/2013/04/30/jagan-bail-sc-notice-to-cbi/

45 Comments

Filed under Uncategorized

45 responses to “Jagan bail : SC notice to CBI

 1. Ramana

  Dadi mana party lo cheruthunnadaa? We should not allow him to join our party…Ithani valla origedi emi ledu……

 2. vissu

  పేద విద్యార్థులకు కోమటిరెడ్డి సాయం

  ఉన్నత చదువులకయ్యే ఖర్చు భరిస్తానని హామీ

  5/2/2013 1:34:00 AM

  సూర్యాపేట రూరల్, న్యూస్‌లైన్: ప్రభుత్వ కాలేజీలో చదివి ఇంటర్ ద్వితీయ సంవత్సరం బైపీసీ విభాగంలో 782 మార్కులు సాధించిన అరుణకు సాయం చేసేందుకు నల్లగొండ ఎమ్మెల్యే కోమటిరెడ్డి వెంకట్‌రెడ్డి ముందుకు వచ్చారు. ఆమె మెడిసిన్ చదివేందుకు అయ్యే ఖర్చులన్నింటినీ భరిస్తానని హామీ ఇచ్చారు. అరుణ మంచి మార్కులు సాధించినా పేదరికంలో ఉన్నత చదువులు చదవేందుకు పేదరికం అడ్డంకిగా ఉందన్న విషయాన్ని బుధవారం ‘సాక్షి’ ప్రచురించింది.

  ఈ వార్తకు స్పందించిన వెంకట్‌రెడ్డి బుధవారం సాయంత్రం అరుణతో ఫోన్‌లో మాట్లాడారు. ఆమెను మెడిసిన్ చదివించేందుకు అయ్యే ఖర్చు తానే భరిస్తానని చెప్పారు. అవసరమైతే ఎం సెట్ లాంగ్‌టర్మ్ కోచింగ్ కూడా ఇప్పిస్తానని చెప్పా రు. దీంతో విద్యార్థిని కుటుంబంలో ఆనందం వెల్లివిరిసింది. ఈ సందర్భంగా అరుణ మాట్లాడు తూ తన పరిస్థితి గురించి సాక్షి పత్రికలో ప్రచురించి మాజీమంత్రి దృష్టికి తీసుకెళ్లడం ఆనందంగా ఉంద ని తెలిపింది. తనను మంత్రి చదివిస్తానని హామీ నివ్వడం అదృష్టంగా భావిస్తున్నట్లు పేర్కొంది.

  సరితకు అండగా..
  హుజూర్‌నగర్ : హుజూర్‌నగర్ ప్రభుత్వ జూనియర్ కళాశాలలో ఇంటర్ చదివి పరీక్షల్లో కాలేజీ టాపర్‌గా నిలిచిన నిరుపేద విద్యార్థిని సరిత ఉన్నత చదువులకు ప్రతీక్ ఫౌండేషన్ ద్వారా ఆర్థిక సాయమందిస్తానని నల్లగొండ ఎమ్మెల్యే కోమటిరెడ్డి వెంకట్‌రెడ్డి హామీ ఇచ్చారు. హమాలీ కూతురు కాలేజీ టాపర్ శీర్షికతో బుధవారం సాక్షి’లో ప్రచురితమైన కథనానికి స్పందించిన కోమటిరెడ్డి బుధవారం సాయంత్రం విద్యార్థినికి ఫోన్ చేసి ఆమె లక్ష్యమైన గ్రూప్-1 సాధించే వరకూ అన్ని ఖర్చులనూ తానే భరిస్తానని హామీ ఇచ్చారు.

 3. nlr2014

  Vijayamma garu …Rachabanda programme.

  http://sakshitv.com/index.php/news/news/state/18248-ap-in-ruins-after-peddayana-s-demise.html

  A journey of Hope for peoples problems in AP.

 4. nlr2014

  Who will listen to a puppet PM ? He is putting the National interest at stake. He has not even opened his mouth about Chinese entering Ladhak !!

  http://www.ndtv.com/article/india/sarabjit-singh-dies-pakistan-did-not-heed-pleas-of-india-say-pm-361630?pfrom=home-lateststories

  Peusdogandhi’s who control him should take responsibility for these incidents.

 5. NLR

  Day 135 ….Prajaprasthanam

  http://epaper.sakshi.com/apnews/Khammam/02052013/Details.aspx?id=1769424&boxid=26673024

  Touching every village..Conquering every heart.

 6. sharmila padayatra enduku start cheyaledhu

 7. Adnan

  Where is Babu now? Went on abroad trip?

  Leisure time and to check bank balances…

 8. sreechapan

  If we look at current karnataka elections, significant percent of constituencies will be influenced by upper middle class people who go by news/internet propaganda. we shall learn from this & try to chart out our election strategy targeting age groups & constituencies.

 9. NLR

  Padyatra to restart from tomorrow

  http://www.sakshi.com/Main/Breakingstory.aspx?catid=589835&Categoryid=14&subcatid=0

  This courage and determination will lead us to victory

 10. Indrasena

  రోజు రోజుకి ఆశలు అడుగంటుతున్నాయి జగన్ అన్న బెయిల్ పిటిషన్ మీద ,ఇక వచ్చే ఎన్నికల వరకు ఎటువంటి ఆశలు పెట్టుకోవపోవడం మంచిదేమో . మనకి అన్యాయం చేసిన వాడిని ఒక్కొక్కడిని కొయ్యాలి .

  • Gyan

   The other day, CBI advocate Ashok Bhan was seen in the canteen at the time the bail petition came up for hearing it seems. Apparently, he did not have answers to potential questions that the bench would ask so nobody showed up to represent CBI. This was reported in Sakshi.
   CBI advocate would have a good idea of the thoughts of the Supreme Court bench. Based on his “bunking” of the hearing, I think CBI has given up hope of stopping Jagan anna’s bail this time. Bail is a right and it has been granted for sure!
   The main worry is not about bail, it is about ED’s investigation. The ED adjudicating authority certifying the attached properties as proceeds of crime is worrying because if the adjudicating authority sees enough evidence of crime, then the trial court may sentence Jagan anna. It could be a small technical issue but if the Foreign Exchange related acts see that as crime then the sentence could be more than two years. Again, if the sentence is two years, then Jagan anna’s one year in judicial remand so far can be offset against it and reduce the sentence but unless the order is stayed, he may not be eligible to contest elections.
   The problem is ED is that unlike CBI they don’t have to prove any corruption. Many of the common practices of companies in India are illegal according to Foreign Exchange laws. Mysoora Reddy explained that on a TV show once. I am confident that Jagan anna did not indulge in any corruption but he may not have ensured technical correctness of all the funds flow in his companies.

   • nlr2014

    Dont worry about any outcomes as we are prepared to face them.
    All this drama is only for the next 10 months and then see what happens.

   • ram

    CBI reports to PM (prime minister) whereas
    ED reports to FM (Finance minister). Now you decide which body (CBI or ED) worries you the most. None for me.

    It is myth that ED is more powerful. In fact, ED merely took cognizance of chargesheets that CBI filed and used the same to represent it’s case. Everything will have to go to Supreme Court at the end.

    • Gyan

     Hi Ram, I agree with you that ED may not be more powerful than CBI in general. In fact, I am aware that ED has less resources at its disposal compared to CBI. However, in Jagan anna’s case, I am more worried about ED because unlike CBI, they don’t have to prove corruption. They just have to show a violation of FEMA. I am confident that Jagan anna didn’t indulge in any corruption so that is impossible to prove. But, FEMA violations happen as a matter of routine with many companies in India. Also, I agree with you that ultimately everything will go to supreme court. However, the CBI special court (same court functions as ED special court too in AP), would give the verdict first and although appeal is certainly going to be accepted by HC and likely by SC, they usually don’t stay the implementation of verdict by the CBI special court.
     I hope ED doesn’t find any FEMA violations.

     • ram

      FEMA violations if any have to be proven by establishing money trail. CBI has sent LORs to 6 countries and none except one (likely Singapore) has provided the details. These LORs are not easy to obtain regulations in those countries have to be adhered.

      If you care to read about FEMA violataions OR how many cases in which ED trails have proven successful, any remnant of pessimism would go away.

     • NLR

      @ Gayan
      Dont worry.

      Foreign countries care a foot for CBI or ED. This was evident in the Italian marine case and Helicopter deal case. Leave alone information they wont even talk to these guys bcs they are aware that these guys are big crooks run by politicians in India.

      • nlr2014

       The CBI doesnt have time to catch terrorists who put bombs in hyd but have plenty of time to search for something that is not there in Jagan’s case !! Taxpayers money is going in the drain.

 11. vissu

  Today Appallate tribunal is going to commence its judgement on ED’s second attachment. If cbi plays tricks,then they may use this to stop Jagan’s bail

 12. nlr2014

  KD garu any comments on SC in your favourite yellow media ? May be u can first speak to madhubala and then dramakrishna about ur innocence.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s