YS కదిలితే పంచెకట్టిన సింహం వచ్చినట్టుగా ఉండేది-తులసిరెడ్డి

1.YS కదిలితే పంచెకట్టిన సింహం వచ్చినట్టుగా ఉండేది
2.పెళ్లి సమయంలో కొత్తజంటకు అరుంధతి నక్షత్రం చూపించినట్టుగా ఏపీ ప్రజలకు చంద్రబాబు అమరావతినిచూపెడుతున్నారు .అరుంధతి నక్షత్రం ఎలాగైతే కనిపించదో అమరావతి కూడా అంతే.
3.ముఖ్యమంత్రులు చేసే తొలి సంతకానికి ఎంతో ప్రాముఖ్యత ఉంటుందన్నారు. వైఎస్ తొలి సంతకం చేసిన వెంటనే అది అమలులోకి వచ్చిందన్నారు. చంద్రబాబు తొలి సంతకం మాత్రం కొండ నాలుకకు మందేస్తే ఉన్న నాలుక ఊడినట్టుగా తయారైందన్నారు
4.మోదీ అహంకారం, చంద్రబాబు చేతగాని తనం కలవడం వల్లే ప్రత్యేకహోదా రావడం లేదన్నారు. చంద్రబాబుకు అనుభవం ఉంది, కేంద్రంలో మోదీ అధికారంలోకి వస్తారు… ఇద్దరు కలిస్తే రాష్ట్రం అభివృద్ధి చెందుతుందన్న ఉద్దేశంతోనే టీడీపీకి జనం ఓటేశారన్నారు. అయినా కూడా కొద్దిపాటి ఓట్లతోనే టీడీపీ గెలిచిందన్నారు.
5.వైఎస్‌ వల్లే తెలంగాణ ఉద్యమం వచ్చిందన్న వాదనను తులసిరెడ్డి ఖండించారు. వైఎస్ హయాంలో ఎక్కువగా లబ్ధిపొందినది తెలంగాణ ప్రాంతమేనని చెప్పారు. హరీష్‌రావు, ఎర్రబెల్లి దయాకర్‌రావు లాంటి వారే వైఎస్‌ దగ్గర ఎక్కువగా పనులు చేయించుకున్నారని అన్నారు.
6. చంద్రబాబుకంటే కేసీఆర్‌ పాలనే కొంచెం బెటర్‌గా అనిపిస్తోందన్నారు.
7.జగన్ కేసులు కోర్టులో ఉన్నందున వాటిపై మాట్లాడడం సరికాదన్నారు. చంద్రబాబు ఓటుకు నోటు కేసులో అడ్డంగా దొరికిపోయారని తులసిరెడ్డి అన్నారు.
-తులసిరెడ్డి

6 Comments

Filed under Uncategorized

6 responses to “YS కదిలితే పంచెకట్టిన సింహం వచ్చినట్టుగా ఉండేది-తులసిరెడ్డి

 1. Veera

  చదవండి, లక్షల కోట్ల విలువ చేసే మన KG బేసిన్ గ్యాస్ బావులను అప్పటి CM మరియు NDA కన్వీనర్ అయిన బాబు ఎలా దోచి పెట్టింది, తరువాత YS ఎలా ఈ గ్యాస్ బావులలో AP కి వాటా ఉండాలి అని పోరాటం చేసిందీ,YS చనిపోయాక జైపాల్ రెడ్డి కూడా రిలయన్స్ ఆటలు సాగనివ్వలేదు
  అలాగే రిలయన్స్ అంబానీ వేల కోట్లు ఈనాడు రామోజీ గ్రూప్ లో పెట్టిందే అది కూడా రహస్యంగా. ఖచ్చితంగా ఇందులో బాబు వాటా ఉంది.
  AP కోసం ఆహారం శ్రమిస్తూ YS ప్రాణాలు కోల్పోయాడు, నిప్పేమో వేల కోట్లు కూడా బెట్టాడు

  కొసమెరుపు:4 లక్షుల కోట్ల రిలయన్స్ గ్యాస్ దోపిడీ గురించి బాబు మాట్లాడడు-ప్రో నాగేశ్వర్

  [Reliance-Modi: How Ambani stamped his clout on foe YSR’s death anniversary

  On 2 September 2009, Reddy, or YSR, as he was popularly known, died in a mysterious helicopter crash in the Nallamala forest in Andhra Pradesh.

  At that time, YSR was arguably the most powerful Chief Minister in the country. The Congress had won 33 of the 42 seats in undivided Andhra Pradesh in that year’s Lok Sabha elections, forming a bulwark of support for the ruling United Progressive Alliance.

  Given YSR’s populist approach, Andhra Pradesh was often the laboratory for the implementation of UPA’s pro-poor schemes. At that time, Andhra was the model being talked about, not Gujarat.

  Some say that Reddy got too taken in by his larger than life image in Andhra Pradesh, which is why he decided to confront India’s most powerful industrial house.

  YSR’S CONFRONTATION WITH RELIANCE
  In 1999, the previous NDA government came up with the New Exploration Licencing Policy (NELP), allowing private players into the exploration of gas and oil. Reliance Industries bagged the rights for exploration and production at the D6 block in the Krishna-Godavari (KG) Basin near the Andhra Pradesh coast. The KG Basin is supposed to be the biggest gas reserve in India.

  But when Reliance Industries split between brothers Mukesh and Anil, a dispute arose over the rights to the KG Basin. Even though exploration of natural resources – which ultimately belong to the people of the country – was in danger, the Union government (then headed by the UPA) did not intervene.

  The UPA government’s stand was broadly that the “Ambani brothers must resolve their differences in the national interest”. The BJP-led Opposition, too, made no noise. The brothers, in turn, looked towards their mother, Kokilaben, to settle the dispute. So with both the government and the Opposition looking the other way, the fate of India’s largest gas reserve was virtually left to the whim of the Ambani matriarch.

  The only leader who raised his voice against this was YSR. In 2006, when the Ambani family feud was at its peak, Reddy asserted: “Gas is a natural resource, a property of the nation, not of a private company.”

  “YSR had said that gas is a natural resource, a property of the nation, not of a private company.”
  This is precisely the stand that the Supreme Court took years later, and the principle Arvind Kejirwal cited while demanding that Reliance’s KG Basin contract be scrapped. But back in 2006, YSR was a lone voice against Reliance.

  Even when the ridiculous proposal of Kokilaben mediating between the two brothers was presented in 2009, YSR said: “The dispute over sharing of gas is not an issue to be settled by the mother (Kokilaben). It is for the government to decide who should get the gas, and also, at what price.”

  Reddy even wrote a letter to Prime Minister Manmohan Singh, urging him to defend the Centre’s right to allocate resources, and expressing fears that a legal dispute between the Mukesh-run Reliance Industries Ltd (RIL) and Anil-led Reliance Natural Resources Ltd (RNRL) could hurt consumers.

  He also requested that at least 10% of the gas allocation be given for the industrial development of Andhra Pradesh. Reddy’s aim was to use the gas supplies from the KG Basin to provide cheap LPG cylinders to the people. He had made a commitment to bring down the price of gas cylinders to Rs 200.

  Not only that, YSR also set up the Andhra Pradesh Gas Infrastructure Corporation to bid for the NELP blocks and foray into gas exploration, putting the state government in direct competition with the Ambanis. This was in sharp contrast to his predecessor and present Chief Minister N Chandrababu Naidu, who refused to bid for exploration rights in the KG Basin when they were up for grabs.

  But YSR couldn’t carry forward his confrontation as he died in a helicopter crash less than two months after he made the Kokilaben remark.

  However, YSR’s tough stand eventually did find some resonance in the UPA. In November 2009, the UPA government modified its earlier position of neutrality to some extent. “Gas is not the private property of RIL or RNRL, and any understanding arrived at between them is not binding upon the government,” additional solicitor general Mohan Parasaran told the Supreme Court.

  “YSR wanted to use gas from the KG Basin to bring LPG cylinder prices down to Rs 200”
  By 2011, the UPA replaced the seemingly pro-Reliance Petroleum Minister Murli Deora with the tough S Jaipal Reddy.

  Like his fellow Reddy from Andhra Pradesh, Jaipal Reddy also made life difficult for Reliance.

  “The gas is mine,” Reddy is reported to have told Mukesh Ambani, as he rejected the latter’s request to increase the price of the KG Basin gas from from $4.2 per million metric British thermal unit to $14.20.

  Sheela Bhatt of Rediff called Jaipal Reddy a Kejriwal within the UPA government. “What will you do if you are in my seat? How can I give you such a high price for gas?” Reddy asked Ambani, according to Bhatt’s report.

  BATTLE FOR ANDHRA PRADESH
  Whether Jaipal was being a Kejriwal within the UPA or merely carrying forward YSR’s legacy isn’t known.

  What is known, however, is that the confrontation with YSR had a deep impact on Reliance. Mukesh Ambani, in particular, recognised the need for having a friendly government in Andhra Pradesh. And this supposedly drove him to align with forces inimical to YSR, most notably pro-TDP media baron Ramoji Rao’s Eenadu TV. Besides being pro-TDP and anti-YSR, Eenadu was also facing competition from YSR’s son YS Jaganmohan Reddy’s Sakshi TV, launched in 2009.

  When the deal between Eenadu and Blackstone Investment fell through due to pressure from YSR, JM Financial chairman Nimesh Kampani entered the equation, picking up 21% stake for Rs 1,424 crore. It was well known that Kampani was a front for Mukesh Ambani.

  “Mukesh Ambani decided to put his money in the pro-TDP and anti-YSR Eenadu TV”
  But YSR literally drove Kampani out. The Andhra Pradesh police issued a ‘lookout’ notice against Kampani because Nagarjuna Finance, a firm where he had been a director, had allegedly defrauded depositors. Fearing arrest, Kampani was forced to leave the country. Apparently, Ambani had to formally pick up the stake after Kampani was driven out.

  This was kept under wraps until 2011, when YSR’s wife Vijayamma filed a writ petition in the Andhra Pradesh High Court, alleging: “In consideration for the favour done by Chandrababu Naidu in allowing the state’s K-G Basin claim to be brushed under the carpet, the Reliance group facilitated the payout of Ramoji Rao’s debts to his depositors. This was carried out through known associates and friends of Mukesh Ambani.”

  It was because of this writ petition that Reliance was forced to admit that it had a Rs 2,600 crore stake in ETV. This stake was picked up by Network18 after it was bailed out by RIL.

  WHO STANDS WHERE
  So, today, as Reliance scales new heights and its Network18 interviews Modi, its erstwhile opponent YSR lies defeated.

  Andhra Pradesh, which YSR ruled for five years, has now been bifurcated. The Congress, to which he belonged, is now a marginal player in the state.

  YSR’s heir, Jaganmohan Reddy, heads the main Opposition party in the truncated state, but his power and popularity is nowhere near that of his father.

  Both the Centre and Andhra Pradesh governments are headed by regimes that are known to be friendly towards Reliance. Reliance practically controls both ETV and Network18.

  YSR’s battle against Reliance seems to have been taken forward by Kejriwal, who is presently engaged in a confrontation with Delhi Lieutenant Governor Najeeb Jung, who had earlier worked at the Reliance-funded Observer Research Foundation.

  The only thing that hasn’t changed is the KG Basin, where Reliance continues to be in trouble. In a report submitted to the government on 31 August, the Justice AP Shah committee that was inquiring into a dispute between Reliance and ONGC has indicted the former for making “unjust gains” by pumping gas from the ONGC’s adjoining block.

  If only someone had YSR’s courage to assert that natural resources belonged to the people of this country. Instead, what we have is a Prime Minister appearing in advertisements for private companies.

  http://www.catchnews.com/politics-news/reliance-modi-how-ambani-stamped-his-clout-on-foe-ysr-s-death-anniversary-1472901188.html/fullview ]

 2. Veera

  బాబుకు DNA పరీక్షలు చేయాలి, సీమ బిడ్డో కాదో తేలిపోతుంది
  -CPM ఆంజనేయులు, కడప,Sep 3,2016
  ఉదయం లేస్తే నేను సీమ బిడ్డనే అని చెప్పుకొంటూ మొత్తం నీళ్లు నిధులు అన్నీ తీసుకెళ్లి విజయవాడ లో పెడుతున్నాడు
  అంటే రాయలసీమ ‘కన్న గడ్డ’ అయితే విజయవాడ ‘కుల గడ్డ’ అర్ధం చేసుకోరూ !!!
  [[Vijayawada-Guntur may be Naidu’s choice for capital
  -May 18,2014, Times.
  It is a Kamma heartland and there is strong pressure from the community leaders to locate the capital in the region.
  The financially strong Kamma community has been solidly backing the Telugu Desam Party since its inception and Naidu may not do anything that would go against them. By locating the capital in the Kamma heartland, he will keep the local landlords happy,” said sociologist V Satyanarayana of Vijayawada].

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s